Počíta sa aj s tým, že trojčlenný senát, ktorý vedie Štefan Harabin, bude po viacerých kontroverzných rozhodnutiach rozpustený a jeho členov pridelia do iných senátov. Tento rok by išlo už o siedme takéto opatrenie v Trestnoprávnom kolégiu.
S jeho sudcami v pondelok rokovala predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Zišli sa však len šiesti zo šestnástich, a tak nepadla konkrétna dohoda na zmenu rozvrhu práce. Podľa jedného z variantov by mal Harabin spolu s ďalšou sudkyňou svojho senátu Gabrielou Šimonovou skončiť v jednom zo senátov, ktoré riadia Peter Krajčovič, Martin Piovartsy, Juraj Kliment alebo Štefan Michálik. Tretí člen, Viliam Dohňanský, by mal byť zaradený k Jane Serbovej, alebo k už spomínaným Klimentovi či Michálikovi. Predsedníčka Najvyššieho súdu hovorí, že rozsah zmeny rozvrhu práce by sa mal týkať viacerých sudcov kolégia, nielen senátu, v ktorom pôsobí Harabin.
Ak by návrh zmien Sudcovská rada neschválila, Švecová sa nemusí jej rozhodnutím riadiť. Sudcovská rada ako orgán sudcovskej samosprávy, ktorý je na všetkých všeobecných súdoch, síce návrh rozvrhu práce prerokováva a dáva k nemu stanovisko, nie však záväzné.
Niektorí sudcovia Najvyššieho súdu s takýmito vážnymi zásahmi do rozvrhu práce nesúhlasia. Za nezákonné ich označil v minulosti aj Ústavný súd. Harabin sa už nechal počuť, že ak Švecová zmeny pretlačí, bude to účelové. „Ak navrhovaná zmena bude premietnutá do Rozvrhu práce na rok 2015, pôjde výslovne o účelovú a nezákonnú zmenu zloženia senátov, ktorá podstatným spôsobom zasiahne do ústavnej zásady na zákonného sudcu,“ vyhlásil.
Pritom keď bol Harabin na čele Najvyššieho súdu, tiež zasahoval do zloženia senátov. Vtedy sudcovia upozorňovali, že takéto opatrenia by sa mali diať len vo výnimočných situáciách. Sudca Peter Paluda upozornil, že spolu so zmenou rozvrhu by mala predsedníčka začať zároveň aj disciplinárne konanie voči Harabinovi. Ak tak neurobí, môže Harabin uspieť na Ústavnom súde. Dôvodom zmien v rozvrhu práce sú sporné rozhodnutia Harabinovho senátu, ktorý už v niekoľkých prípadoch spochybnil zákonnosť inšpekcie ministerstva vnútra. Jej úlohou je vyšetrovať trestné činy policajtov. Harabinov senát zrušil už tri odsudzujúce rozsudky policajtov obžalovaných z korupcie, ktorí sa následne dostali na slobodu. Rovnako aj sexuálny delikvent, do ktorého prípadu tiež zasiahla inšpekcia. Aby bol chaos dokonalý, iné senáty Najvyššieho súdu, ktoré rozhodovali v podobných prípadoch, inšpekciu nespochybnili.
Zjednotiť tieto rozhodnutia má Trestnoprávne kolégium v septembri.