Na boj proti násiliu na ženách dá rezort takmer 15-tisíc eur

Na boj proti násiliu na ženách vyčlenilo ministerstvo zahraničných vecí 14 986 eur, peniaze dostane občianske združenie Fenestra. Vyplýva to zo zmluvy, ktorá je od 13. augusta zverejnená v centrálnom registri zmlúv. Obe strany ju uzatvorili 9. augusta s tým, že platí do konca roka.

23.08.2015 12:46
znásilnenie. násilie, týraná žena, Foto:
Ženy, ktoré zažívajú násilie, narážajú pri riešení tohto problému na množstvo prekážok. (Ilustračné foto)
debata (8)

Rezort diplomacie na projekt združenia s názvom „KONAJME“ – kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách 2015" dá 14 986 eur, celkové výdavky na projekt sú však 16 036 eur, Fenestra si tak dofinancuje 1 050 eur z vlastných zdrojov.

Cieľom projektu je posilniť dodržiavanie ľudských práv žien na Slovensku, zlepšiť podmienky prístupu žien na ochranu, podporu a pomoc prostredníctvom zvýšenia aktívneho prístupu štátnych a verejných inštitúcií, ako aj zvýšiť informovanosť a angažovanosť verejnosti v boji proti tomuto násiliu. Cieľové skupiny budú mať možnosť priamo sa zapojiť do aktivít kampane.

Násilie na ženách je podľa Fenestry závažným spoločenským problémom a porušovaním ľudských práv žien. Ženy, ktoré zažívajú násilie, narážajú pri riešení tohto problému na množstvo prekážok, ktoré spôsobuje nedostatočné scitlivovanie spoločnosti v prípade tejto problematiky, ale aj stále vysoká tolerancia násilia u nás. „Mnoho žien sa stretáva s nepochopením v rodine, komunite a v inštitúciách, kde hľadajú pomoc. Mnoho z nich nemá na Slovensku prístup k ochrane a špecializovanej pomoci,“ píše sa v prílohe k zmluve.

Výsledky celoeurópskeho reprezentatívneho výskumu o násilí páchanom na ženách, ktorý v roku 2013 spravila Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA), ukazujú, že ženy, ktoré zažili násilie zo strany partnera či manžela, potrebujú rôznorodú pomoc a podporu. Výskum tiež ukázal, že 27 percent slovenských respondentiek uviedlo, že sa nemali s kým o svojej situácii porozprávať a nedostalo sa im morálnej podpory, 21 percentám opýtaných sa nedostalo ochrany pred ďalším násilím.

„Je dôležité, aby sme budovali spoločnosť, ktorá nebude tolerovať násilie páchané na ženách, poskytne ženám náležitú ochranu a podporu a bude vyvodzovať dôsledky voči páchateľom násilia,“ uvádza prijímateľ dotácie.

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #násilie na ženách