Kresťanskí demokrati si za patróna vybrali Jána Pavla II.

Slovenskí kresťanskí demokrati združení v KDH majú od nedele svojho vlastného patróna. Nevybrali si nikoho iného ako pápeža, ktorého milovali Slováci a ktorý miloval Slovensko. Dnes už svätého Jána Pavla II.

23.08.2015 16:25
debata (33)

Oznámil to na levočskej hore spišský diecézny biskup Štefan Sečka, ktorý zveril kresťanských demokratov pod ochranu svätca. O pridelenie patróna požiadal Konferenciu biskupov Slovenska predseda KDH Ján Figeľ, ktorého oslovil odkaz svätého pápeža. Súhlas na to udelil predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. „Cením si, že na moju žiadosť odpovedala KBS pozitívne. Je to pre nás povzbudením," povedal Figeľ.

Predseda KDH Figeľ pripomenul slová Jána Pavla II.: "Slovensko má veľkú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia. Dobre si to uvedomte! Je povolané ponúknuť svoj veľmi významný príspevok k pravému pokroku európskeho kontinentu svojimi tradíciami a kultúrou, svojimi mučeníkmi a vyznávačmi, ako aj živými silami svojich nových generácií.“

Slovensko s Jánom Pavlom II. podľa Figeľa spájajú viaceré aspekty. „Bol to prvý slovanský pápež v dejinách. Spájajú nás mnohé stretnutia a najmä duchovná blízkosť a inšpirácia. Ján Pavol II. hovoril veľa o politike ako službe spoločnému dobru, vyzýval štátnikov na rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a sociálnej spravodlivosti, na budovanie spoločnej Európy na báze skutočných, univerzálnych hodnôt, na podporu manželstva a rodiny ako najlepšej kolísky pre nový život a pre výchovu novej generácie. Zdieľame tieto jeho výzvy a ciele. Sú našimi prioritami,“ zdôraznil Figeľ.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Ján Figeľ #Ján Pavol II.