Borec chce, aby v prípade zmeniek súdy rozhodovali rovnako

Súdy v sporoch o nároky zo zmeniek často rozhodujú odlišne. Ako na tlačovej besede informoval minister spravodlivosti Tomáš Borec, požiadal preto Najvyšší súd SR, aby v tejto veci vydal zjednocujúce stanovisko.

24.08.2015 15:27 , aktualizované: 15:50
debata (16)

„Zistil som, že v tejto veci existujú tisíce rozhodnutí po celom Slovensku a často sa od seba odlišujú,“ povedal Borec. Niektoré súdy podľa neho pri sporoch o zmenkách pre spotrebiteľské úverové spoločnosti prihliadajú napríklad aj na dobré mravy alebo postavenie spotrebiteľa, iné zohľadňujú iba existenciu samotnej zmenky.

Zároveň chce minister za pomoci poslancov predložiť do parlamentu zákon, ktorý do budúcnosti nariadi, aby boli súdy povinné v prípadoch so zmenkami posudzovať aj dobré mravy a primeranosť zmluvných podmienok. Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja (Smer-SD) aj európska judikatúra nariaďuje pri sporoch o nárok zo zmeniek prihliadať na ochranu spotrebiteľa. Slovenské súdy to však podľa neho často ignorovali.

„Stalo sa to, že mnohé súdy priznali nielen zmenkovú sumu, ale priznali aj obrovské, neúmerné a podľa môjho názoru doslova úžernícke príslušenstvo vo výške 0,25 percenta denne, čo predstavuje 91 percentný úrok ročne,“ skonštatoval Madej.

Obe riešenia tejto situácie, teda zjednocujúce stanovisko pre rozhodovanie v aktuálnych sporoch a aj zákon, ktorý rozhodovanie upraví pre budúce spory, prispejú podľa Madeja k účinnejšej ochrane spotrebiteľa a k zvýšeniu právnej istoty.

Hlina žiada pozastavenie licencie pre nebankovku Pohotovosť

Na rozhodovanie súdov v prospech nebankových subjektov v sporoch obsahujúcich nároky zo zmeniek upozornil aj poslanec Alojz Hlina.

Národnej banke Slovenska podá návrh, aby pozastavila licenciu nebankovej spoločnosti Pohotovosť. V piatok bude na Námestí SNP v Bratislave páliť niekoľko stoviek rozsudkov súdov v mene SR v prospech nebankových spoločností a proti občanom SR.

Ako povedal na tlačovej besede, ide o osud 18-tisíc ľudí a ich počet rastie. „Pani zo Spišskej Belej si požičala 600 eur, ale zmluvu podpísala na 1 100. V exekúcii jej dali zaplatiť 7 500 eur,“ povedal Hlina.

Hlina vyzval občanov, aby žiadali poslancov Smeru-SD, aby sa tejto situácii venovali. „Sudca v Kežmarku vydal 170 rozhodnutí v prospech nebankovej spoločnosti. To, čo robia u nás hviezdy večierkov, je bezcharakterný hnoj a spoločnosť ich akceptuje. Títo ľudia chodia po parlamente, sú štátni tajomníci. Je čas to riešiť,“ vyhlásil. Podľa neho nebankovky robia z ľudí otrokov.

Poslanec upozornil, že štartovací kapitál na požičiavanie spoločnosti Pohotovosť poslal štát cez cyperskú spoločnosť Lemikon (národná lotériová spoločnosť Tipos poslala na Cyprus 14,1 milióna eur podľa rozsudku Krajského súdu v Bratislave. Peniaze mal Tipos platiť za to, že v rokoch 1996 až 2002 údajne neoprávnene pomenoval svoje lotérie menami Športka, Šanca a Mates – poznámka SITA).

„Teda na to, aby mala čo požičiavať, jej poslali počiatkovci,“ vyhlásil. Podľa neho ľudia musia splácať nebankovke zmenkový úrok 0,25 percenta za deň, čo je 92 percent ročne.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Alojz Hlina #zmenky #Tomáš Borec #nebankovky #Lemikon