Lekárska komora sa s poisťovňami nedohodla, podmienky však prijme

Slovenská lekárska komora (SLK) sa so zdravotnými poisťovňami nedohodla na úprave cien za poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Povedal to v pondelok na tlačovej besede prezident SLK Marian Kollár.

24.08.2015 16:37
slovenska lekarska komora Foto: ,
Komora sa rozhodla prijať navrhované podmienky od všetkých zdravotných poisťovní na dočasné obdobie, počas ktorého budú pokračovať ďalšie rokovania.
debata (3)

„Nepodarilo sa nám dospieť k dohode. Slovenská lekárska komora má však záujem na tom, aby bola zachovaná kontinuita poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedol. Komora sa preto rozhodla v tejto chvíli prijať navrhované podmienky od všetkých zdravotných poisťovní na dočasné obdobie, počas ktorého budú pokračovať ďalšie rokovania.

Stanoviská a požiadavky zdravotného výboru SLK neboli podľa Kollára ani zďaleka naplnené. „Napriek tomu, že sme objektívne zdôvodnili potreby pre zvýšené financovania našich ambulancií, ako i potrebu udržateľnosti a snáh o zvýšenie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti v týchto ambulanciách,“ upozornil prezident SLK. Zároveň poznamenal, že komora bola ochotná zľaviť z požiadaviek.

Okrem nedostatočnej úpravy cenových podmienok obsahujú dodatky k zmluvám aj ďalšie ustanovenia, voči ktorým má komora dlhodobo zásadné výhrady a ktoré opakovane žiada zo zmlúv vypustiť. Za vážny problém považuje, že nie sú legislatívne stanovené pravidlá na dohodu tak, aby bola zabezpečená rovnováha subjektov. „Tento stav vedie k tomu, že sa poskytovatelia dostávajú pri vyjednávaní do polohy nerovnovážneho stavu, výsledkom čoho potom môže byť, že podpisujú zmluvy pod nátlakom a s hrozbou zániku zmluvy,“ vysvetlil Kollár. Podpisom zmlúv bude SLK pokračovať v rokovaniach s poisťovňami, ale aj ďalšími inštitúciami.

Čo žiadala lekárska komora

Požiadavkou SLK bolo 20 až 30-percentné navýšenie. „Boli sme ochotní v tomto ustúpiť aj na tri etapy. Posledný návrh bol, že 15 percent v tomto roku od 1. septembra. Potom 10 percent od januára a ďalších päť percent od júna budúceho roku. Nedopracovali sme sa ani k takýmto navýšeniam,“ uviedla predsedníčka zdravotného výboru SLK Edita Hlaváčková.

Dodatky zmlúv, ktoré plánuje SLK podpísať, sú podľa predsedníčky časovo obmedzené. „So Všeobecnou zdravotnou poisťovňou je to len do konca septembra. Takisto s poisťovňou Union aj poisťovňou Dôvera sme sa dohodli na platnosti cenových podmienok len do konca tohto roku,“ uzavrela Hlaváčková.

Pacient na prvom mieste?

„Sme radi, že na pondelkovom rokovaní so zástupcami Slovenskej lekárskej komory sme si odsúhlasili zmluvné podmienky, ktoré budú platné do konca tohto roka, teda do 31. decembra 2015. V týchto chvíľach finišujeme s detailmi. Naši poistenci tak majú aj naďalej zabezpečený bezproblémový prístup k zdravotnej starostlivosti,“ uviedol v stanovisku PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Ako poznamenala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová, ambulantnú sféru pokladá poisťovňa za mimoriadne dôležitú oblasť zdravotnej starostlivosti. „Navyšovali sme cenové podmienky všetkým ambulantným lekárom neštandardne už dvakrát v tomto roku k 1. februáru a teraz opätovne v lete. Obe navýšenia sme lekárom ponúkli napriek tomu, že Union ZP hospodári so stratou a finančné zdroje v sektore verejného zdravotného poistenia sú značne obmedzené a klesajú najmä z dôvodov legislatívnych úprav,“ upozornila Smatanová.

Hovorkyňa Union ZP zároveň podotýka, že zdravotná poisťovňa zaznamenala v tomto roku 2-percentný pokles príjmu na jedného poistenca. „Sme radi, že potom ako s navýšením súhlasili takmer tri štvrtiny ambulantných lekárov na celom Slovensku, prijala úpravu cenových podmienok aj SLK. So zástupcami ambulantných lekárov budeme samozrejme ďalej diskutovať,“ uzavrela Smatanová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa na nových cenových podmienkach platných od 1. júla tohto roka dohodla so zástupcami Zdravity. „Tieto nové cenové podmienky podpísali aj ambulantní lekári, ktorí nie sú členmi profesijných združení a tiež poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorí sú v nemocniciach a v poliklinikách. So zástupcami Slovenskej lekárskej komory VšZP naďalej rokuje. Zmluvy sú platné do 31. marca budúceho roka, v niektorých prípadoch až do roku 2019,“ informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Požiadavka lekárov o 30-percentné zvýšenie presahuje podľa Balážovej možnosti VšZP. „Na ročnej báze hovoríme o navýšení finančných prostriedkov pre všeobecných lekárov a lekárov špecialistov vo výške 100 miliónov eur. Ide o značnú sumu, ktorá ide nad rámec disponibilných zdrojov poisťovne. Len na porovnanie uvádzame, že za rok 2014 dosiahla VšZP zisk vo výške 12 miliónov eur,“ dodala.

Ako doplnila Balážová, VšZP je pripravená, vychádzajúc z reálnych možností svojho rozpočtu, postupne zvyšovať platby v ambulantnom sektore. „VšZP ponúkla poskytovateľom v priemere 16-percentné zvýšenie platieb v priebehu jedného roka, čo sa v histórii poisťovne ešte nikdy nestalo. Ide o nadpriemernú úpravu aj oproti iným odvetviam v národnom hospodárstve,“ poukázala Balážová.

V praxi by to podľa nej znamenalo zvýšenie o 4 % k 1. júlu tohto roka, o ďalšie 4 % k 1. októbru a o ďalších 8 % k 1. aprílu budúceho roka. „Navýšenie k 1. októbru 2015 je podmienené zvýšením sadzby poistného za poistencov štátu a navýšenie k 1. aprílu 2016 bude závisieť od schváleného obchodno-finančného plánu poisťovne. Zástupcovia SLK na rokovaniach s VšZP nepredniesli žiadnu požiadavku, ktorá by sa týkala zmeny súčasných zmluvných podmienok ani vypustenia žiadnych ustanovení zo súčasnej zmluvy,“ uzavrela Balážová.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenská lekárska komora #zdravotné poisťovne
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy