Prokurátori: Mestskí policajti hliadkovať v civile nemôžu

, 25.08.2015 16:00
trnava, cyklohliadka, bicykel, policajt
Policajti nosia povinne uniformu, aj keď sú súčasťou cyklohliadky. Snímka je z Trnavy, kde policajné cyklohliadky zaviedli. Autor:

Civilné oblečenie alebo rovnošata mestskej polície? Otázku, v čom majú hliadkovať mestskí policajti, riešili vo viacerých regiónoch okresní prokurátori. Tí reagovali na kroky samospráv, ktoré sa rozhodli poslať do terénu policajtov inkognito. Zhodli sa, že na poriadok musia zamestnanci obcí dozerať v uniformách.

Množiace sa nelegálne skládky a nezodpovední psičkári donútili policajtov vo viacerých mestách hliadkovať v civilnom odeve. V policajnej uniforme boli pri odhaľovaní takýchto priestupkov bezmocní. Keď ľudia videli policajta, dávali si pozor. V jeho prítomnosti nezložili odpad a odpratali po domácom miláčikovi. V Hlohovci začali chodiť do služby v civile v máji tohto roku, a to na základe príkazu náčelníka alebo jeho zástupcu.

S myšlienkou prišiel bývalý policajný náčelník Tibor Kučera, ktorý sa inšpiroval inými mestami. „Hliadky v civile boli v teréne tri či štyrikrát, no žiadny priestupok neodhalili,“ povedala hovorkyňa hlohoveckej radnice Zuzana Hrinková Siebenstíchová.

Po odchode Kučeru z funkcie náčelník, už inkognito v uliciach neboli a ani nepôjdu. Radnica definitívne od toho upustila po upozornení trnavského okresného prokurátora. Ten tvrdil, že mesto ako zriaďovateľ obecnej polície porušuje zákon, ktorý hovorí, že príslušnosť k mestskej polícii sa preukazuje rovnošatou, odznakom, preukazom a vyhlásením „mestská polícia“.

Použitie civilného oblečenia počas služby nerieši. Podľa Hrinkovej je takýto výklad nejednoznačný. „Aj napriek tomu, že máme iný právny názor, upozornenie prokurátora rešpektujeme,“ uzavrela hovorkyňa Hlohovca.

Civilnú hliadku nasadzovala v minulosti aj Mestská polícia v Michalovciach. Okrem divokých skládok a psičkárov tiež v prípade, keď muž obťažoval ženy, ktoré vo večerných hodinách chodili na gymnastiku. V priebehu posledných dvoch rokov takáto hliadka podľa náčelníka Dušana Šantu nebola nutná. „Nevylučujem, že v budúcnosti ju vo výnimočnej situácii opäť využijeme,“ pripomenul.

Zriadenie mestskej polície je kompetenciou samospráv. Činnosť mestskej polície nespadá pod ministerstvo ani štátnu políciu. Napriek tomu v rámci odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru zriadili oddelenie, ktoré dohliada na činnosť obecných polícií. Aj podľa ich stanoviska je hliadkovanie v civile porušením zákona.

„Zákon síce použitie civilného oblečenia počas služby vyslovene nezakazuje, ale z kontextu zákona to vyplýva,“ hovorí Štefan Haberland z oddelenia Policajného zboru. Ak príde v tejto súvislosti podnet, posielajú ho na príslušné okresné prokuratúry.

„Všetci prokurátori sa jednotne zhodli, že ide o porušenie zákona,“ poukázal Haberland. Dôvod na zmenu zákona podľa neho nie je. Odôvodnil to tým, že mestská polícia je poriadkový útvar, nevykonáva žiadnu operatívnu činnosť. Na prípad v Hlohovci upozornil bývalý policajt Pavol Pachník.

Mestskí policajti hliadkujú v civile aj v Trnave. Upravuje to aj všeobecne záväzné nariadenie mesta. Podľa náčelníka trnavskej mestskej polície Igora Kelešiho inkognito hliadky využívajú pravidelne, ale len v konkrétnych prípadoch, najmä pri odhaľovaní pôvodcov divokých skládok či znečistenia verejného priestranstva.

Od tohto roku sa na základe podnetov od ľudí zamerali aj na neporiadnych majiteľov psov. „Ide najmä o situácie, kde policajná uniforma bráni odhaleniu priestupkov,“ hovorí Keleši. Civilné hliadky si podľa neho Trnavčania pochvaľujú a majú pozitívny ohlas.

Keleši je viceprezidentom Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska, ktoré si dalo vypracovať komentár a právny výklad k zákonu o obecnej polícii. „Je to spor dvoch právnych názorov. Ak mestu príde upozornenie od prokurátora, budem naliehať na poslancov mestského zastupiteľstva, aby mu nevyhoveli. Nech o tom rozhodne súd,“ podotkol. Takto sa podľa neho zachovali viaceré samosprávy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#policajné uniformy #mestská polícia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku