Kotleba vyvesil čierne zástavy. Išlo o vlajky za padlých v SNP, tvrdí kraj

Vyvesenie čiernych zástav na oficiálnej budove Banskobystrického samosprávneho kraja je podľa poslanca NR SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ) propagácia fašizmu.

29.08.2015 13:58 , aktualizované: 18:58
Marian Kotleba Foto: ,
Marian Kotleba.
debata (354)

„Toto jeho konanie podľa môjho názoru napĺňa znaky trestného činu popierania a schvaľovania zločinov politických režimov, keďže verejne schvaľuje zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, a to v kombinácii so zneužitím právomoci verejného činiteľa na takýto zavrhnutiahodný čin,“ informoval Kaník. Preto v najbližších dňoch plánuje podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania týchto trestných činov.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba podľa Kaníka vyvesením čiernych zástav zašiel priďaleko vo svojom obdive a glorifikácii fašistického slovenského štátu. "Vyvesiť čierne zástavy na župný úrad v deň osláv SNP je také pošliapavanie odkazu SNP, že sa cez to nedá prejsť mlčaním.

SNP bolo ozbrojené vystúpenie slovenského národa proti fašizmu, ktorý reprezentoval aj vojnový slovenský štát," uviedol poslanec. Ako dodal, SNP je jednou z najdôležitejších udalostí, ktoré rozhodli o tom, že dnes žijeme v demokratickej krajine.

V deň 71. výročia Slovenského národného povstania, vyvesili na sídlo samosprávneho kraja v Banskej Bystrici čierne zástavy. Či ide o svojský príspevok súčasného vedenia župy k výročiu SNP sa nepodarilo zistiť, keďže sa s hovorcom nedá skontaktovať. V Banskej Bystrici sa koná aj hlavné spomienkové podujatie, na ktorom sa zúčastnili prezident SR Andrej Kiska, predseda parlamentu Peter Pellegrini a predseda vlády Robert Fico, ale aj iní politici.

Pellegrini: Je to naozaj veľká hanba

Súčasný župan Marian Kotleba sa o SNP vyjadruje negatívne, keďže podľa neho znamenalo koniec slovenskej štátnosti. Pri vlaňajších oslavách dal na fasádu župného úradu vyvesiť transparent s nápisom „Yankees go home! Stop NATO!.

Podľa predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho je vyvesenie čiernych vlajok v deň výročia SNP hanebné. „Určite ich nevyvesil ako úctu tým padlým, ale vyvesil ich, ako ho poznám, aby vyjadril svoj nesúhlas s tým, ako vyzerá naša história. Je to naozaj veľká hanba a ako Bystričan sa hanbím, že takýto predseda sedí na stoličke BBSK“ povedal Pellegrini.

Kraj: Smútočné vlajky boli vyvesené ako spomienka na padlých v SNP

Smútočné vlajky boli na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja vyvesené ako spomienka na padlých v Slovenskom národnom povstaní, ktoré sa najviac dotklo práve obyvateľov súčasného Banskobystrického samosprávneho kra­ja.

Uvádza sa v stanovisku kraja k vyveseniu čiernych zástav na budove, ktoré poskytol riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Uhrík. "Strhnutie týchto vlajok považujeme za prejav hlbokej neúcty voči životom vyhasnutým v tomto povstaní.

Je poľutovaniahodné a príznačné, že smútočné vlajky za obete povstania strhávajú z politických dôvodov práve tí, ktorí najviac rozprávajú o mieri a o úcte k životu." Čierne zástavy v sobotu z budovy odstránil Eduard Chmelár.

354 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľudovít Kaník #SNP #Marian Kotleba