Fico na oslave SNP: Príliv utečencov je hrozba pre európsky spôsob života

Zhruba 2 500 ľudí sa v sobotu zúčastnilo v areáli Pamätníka Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici na slávnostnom zhromaždení, ktoré bolo oficiálnou časťou centrálnych osláv sobotného 71. výročia vypuknutia SNP.

29.08.2015 15:43
SNP,Oslavy 71. výročia, robert fico, fico, Foto: ,
Fico vyhlásil, že Slovensko povinné kvóty migrantov odmietne aj v budúcnosti.
debata (407)

Medzi oficiálnymi hosťami boli aj najvyšší ústavní činitelia Slovenska, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Rumunska Valeriu Zgonea, zástupcovia samospráv i 37 veľvysla­nectiev na Slovensku.

Podujatie malo už tradičný priebeh, keď sa začalo kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovalo slávnostným zhromaždením s príhovormi hostí. Prezident Andrej Kiska vyzdvihol ako odkaz SNP to, že Slovensko vie rozoznať zlo, dokáže sa mu postaviť a ľudia, aby zostali ľuďmi a chránili ľudské hodnoty, sa v takej chvíli stanú hrdinami a sú pripravení vzdorovať aj presile.

Bojovníci a podporovatelia SNP sa podľa neho nezjednotili pre túžbu po dobrodružstve ani pre politické úvahy o povojnovom postavení Slovenska. „Ľudia, ktorí sa zapojili do Povstania, mali vyšší cieľ: bez ohľadu na pôvod, politické presvedčenie alebo vieru si želali vykoreniť všetky fašistické, rasistické a totalitné tendencie a praktiky v Európe aj na Slovensku.

Ľudia na Slovensku povstali proti názoru, že relatívny blahobyt sa dá a smie vykúpiť spojenectvom so zlom alebo jeho tolerovaním,“ uviedol prezident. Ocenil, že na to, aby ľudia zostali ľuďmi, museli prekonať strach postaviť sa zlu a tým sa stali hrdinami.

Pietny akt kladenia vencov v areáli Pamätníka... Foto: SITA, Alena Hroncová
SNP,Oslavy 71. výročia, banská bystrica, Pietny akt kladenia vencov v areáli Pamätníka SNP v rámci centrálnych osláv 71. výročia Slovenského národného povstania.

Fico: Slovensko povinné kvóty migrantov odmietne aj v budúcnosti

Premiér Robert Fico označil SNP za chrbtovú kosť nášho národa a za perlu, ktorou by sa určite chceli pýšiť aj príslušníci iných národov. Väčšiu časť svojho prejavu však venoval utečeneckej kríze a kritike európskej politiky v tejto veci. Príliv utečencov označil za hrozbu pre európsky spôsob života, tradície a hodnoty.

„Netvárme sa, že nevidíme strach ľudí, lebo nás v to nútia médiá a mimovládne organizácie. Ale my cítime, že ľudia sa boja – a nielen na Slovensku, boja sa v celej Európe. Netvárme sa, že nevidíme príčiny tohto javu a netvárme sa ani, že sme schopní tento problém vyriešiť tak, že všetkých prichýlime s otvorenou náručou. Bez ohľadu na to, či sú to ekonomickí špekulanti alebo ľudia, ktorí reálne potrebujú ochranu,“ uviedol Fico.

„Ako je možné, že keď Grécko potrebuje peniaze, tak sa summit stretne za 24 hodín, ale keď zomierajú ľudia, nie sme schopní zorganizovať ho za účasti afrických krajín a povedať, u vás sa bude riešiť problém. Opätovne budeme opakovať to, čo sme hovorili na zasadnutiach európskeho summitu, situáciu treba riešiť tam, kde vznikla a nesústreďovať sa na dôsledky,“ konštatoval premiér, ktorého cituje portál Teraz.sk. Podľa Fica je Slovensko je pripravené pomôcť pri vytváraní bezpečnostných zón, kde budú migranti identifikovateľní a bude jasné, kto je ekonomický špekulant, pašerák, obchodník so zbraňami a kto človek, ktorý naozaj potrebuje pomoc.

Vyhlásil, že Slovensko povinné kvóty migrantov odmietne aj v budúcnosti. „Krajina musí mať právo vybrať si človeka, o ktorého sa vie reálne postarať. Veď my nie sme schopní integrovať vlastných rómskych spoluobčanov, ktorých máme státisíce. Ako môžeme integrovať ľudí, ktorí sú niekde úplne inde tradíciami, náboženstvom, spôsobom života,“ dodal Fico.

Oslavy 71. výročia SNP pokračujú po oficiálnej časti kultúrnym programom s vystúpeniami ľudovej hudby Ďatelinka, súboru PUĽS, Roba Grigorova, orchestra Cigánski diabli so Sisou Sklovskou, večerným koncertom Štátnej opery a viacerými sprievodnými podujatiami. Organizátori z Múzea SNP očakávajú, že celkovo sa na oslavách zúčastní okolo 10-tisíc ľudí.

407 debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #Robert Fico #SNP #utečenci
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy