V Deň Ústavy SR otvorili dvere parlamentu, politici robili kampaň

Politické strany deň otvorených dverí v parlamente využívajú na predvolebnú kampaň. Rozdávajú propagačné materiály, fotia sa s ľuďmi.

01.09.2015 12:02
parlament, Deň otvorených dverí, Peter Pellegrini Foto: ,
Šéf parlamentu Peter Pellegrini debatuje s ľuďmi, ktorí si prišli na Deň otvorených dverí pozrieť priestory Národnej rady.
14

„Každá strana to využíva, keďže sa blížia voľby. Rátal som s tým. Som rád, že poslanci prišli,“ povedal novinárom predseda parlamentu Peter Pellegrini.

S originálnym nápadom prišiel klub OĽaNO, ktorí záujemcov hostí chlebom s masťou a bryndzovou nátierkou, spolu s cibuľou. Pripravený je aj chlieb s džemom. „Chlieb to je základ. Chlieb s masťou, či bryndzou patrí k našim tradičným pokrmom roky,“ vysvetlil predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka.

O Deň otvorených dverí v parlamente je veľký... Foto: SITA, Robert Tappert
parlament, Deň otvorených dverí O Deň otvorených dverí v parlamente je veľký záujem, chodby Národnej rady sú preplnené.

Poslanci KDH zas ľuďom rozdávali jablká. Deti si mohli pri kresťanských demokratoch nechať namaľovať tvár. Pred miestnosťou vládneho klubu Smeru vyhráva hudba. „Teší má záujem ľudí. Ľudia chcú vidieť parlament a hrad, to ma teší,“ povedal Pellegrini s tým, že zatiaľ mu nik nenadával a ani na neho nekričal. „Keď má niekto iný názor, môže ho kedykoľvek vyjadriť, s tým treba počítať. Sme tu na to, aby sme si vypočuli aj pozitívne veci a aj kritiku. Nie všetko robíme najlepšie,“ konštatoval.

Ústava SR je podľa podpredsedu parlamentu Jána Figeľa základným zákonom, na ktorom treba stavať a zlepšovať podmienky rozvoja krajiny a života jej občanov. „Nestačí jej prijatie, či oslavovanie, ale rozhodujúcou je úcta k ústavnosti a skutočná vláda zákona. KDH v r. 1992 vyjadrilo výhrady k pôvodnému zneniu návrhu Ústavy z dôvodu mnohým nedostatkov a nejednoznačností dôležitých ustanovení. Ale od chvíle jej prijatia a platnosti boli kresťanskí demokrati principiálnymi obhajcami ústavnosti a ústavného vlastenectva,“ povedal Figeľ.

Poslanci v Deň Ústavy SR otvorili dvere... Foto: SITA, Robert Tappert
parlament, Deň otvorených dverí Poslanci v Deň Ústavy SR otvorili dvere parlamentu pre verejnosť.

Viacerí návštevníci prišli do parlamentu protestovať. Mimovládne organizácie poukazovali na porušovanie ústavných práv seniorov. Podľa nich sú porušované právo občana na pomoc v núdzi, rovnosť občanov a teda nediskriminovanie občana v sociálnych službách, právo na bezplatné zdravotníctvo a dodržiavanie rovnakých podmienok v poskytovaní sociálnych služieb v rámci hospodárskej súťaže. Predsedu parlamentu požiadali, aby sa zasadil o dodržiavanie Ústavy SR aj v tejto oblasti.

Napriek výzvam na sociálnej sieti žiadny incident priebeh akcie zatiaľ nenarušil. Niektorí ľudia sú síce nervózni, ale to vyplýva z tlačenice v niektorých priestoroch budovy parlamentu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
14 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Deň otvorených dverí #štátny sviatok #Ústava SR