Fico: Matovič by sa mal vzdať mandátu. Nepoškodil mne, ale Slovensku

Premiér Robert Fico vyzval lídra OĽaNO Igora Matoviča, aby vyvodil voči sebe politickú zodpovednosť za obvinenie, že spolu s manželkou v Belize založili schránkovú firmu. Podľa Fica by sa mal Matovič vzdať poslaneckého mandátu.

01.09.2015 15:55, aktualizované: 16:20
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico sa počas príhovoru ku Dňu Ústavy SR venoval obvineniu Igora Matoviča, ktorý vyhlásil, že predseda vlády spolu s manželkou si založil schránkovú firmu v Belize.
debata (777)

Fico to uviedol v slávnostnom prejave počas slávnostnej schôdze ku Dňu Ústavy SR. Podľa neho Slovensko poškodzujú hrubé obvinenia politikov bez dôkazov. Fico zdôraznil, že obvinenie premiéra nepoškodzuje tak osobu, ale obraz Slovenska v zahraničí. „Očakávam, že ten, kto šíri takéto obvinenia, prevezme aj politickú zodpovednosť, pretože policajné vyšetrovanie vyvrátilo lživé tvrdenia,“ vyhlásil Fico v prejave.

Matovič zverejnil v auguste anonymnú informáciu, ktorú dostal pred dvoma týždňami do poštovej schránky. Predseda vlády si podľa anonymu spoločne s manželkou v roku 2008 založili schránkovú firmu na Belize. V deň vzniku si táto firma údajne založila dva bankové účty v Belize Bank Internacional (BBIL). Stav účtov k 21. júlu 2015 je vraj 674 546 004,42 USD. Fico na neho za to podal trestné oznámenie.

V utorok zástupcovia tlačového odboru úradu novinárom po prejave Fica odovzdali materiál, podľa ktorého orgány činné v trestnom konaní preverili Matovičove tvrdenia.

Finančná spravodajská jednotka v Belize informovala podľa neho slovenské orgány, že Fico a jeho manželka „nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné, alebo podnikateľské účty, alebo iné finančné produkty vo finančných inštitúciách na Belize a tieto osoby nie sú signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby na Belize. Predmetné osoby nemajú účasť v žiadnych spoločnostiach s registrovaným sídlom na Belize a tieto osoby nie sú ani majitelia, ani štatutári v takýchto spoločnostiach.“

Matovič: Ficov papierik z Belize ma nezaujíma

Lídra OĽaNO Igora Matoviča nezaujíma nejaký papierik z Belize, ktorým máva Robert Fico pred ľuďmi. „Stredoamerický štát Belize je smutne známy tým, že kryje medzinárodne hľadaných zločincov, ktorí si tam ukladajú svoje čierne peniaze. Belize je štát, kde je možné si za také peniaze, ktoré má Robert Fico k dispozícii, kúpiť úplne všetko,“ vyhlásil Matovič v reakcii na tvrdenia Fica.

Matovič zároveň avizuje, že vo štvrtok odovzdá všetky materiály súvisiace s manipuláciou verejného obstarávania, ktoré vykazujú výrazné znaky hodnovernosti, orgánom činným v trestnom konaní. „Samozrejme, ak sa ukáže, že na predmetnej manipulácii verejného obstarávania nie je slovami Roberta Fica ani jedno promile pravdy, nemám najmenší problém sa vzdať poslaneckého mandátu. V prípade, ak sa preukáže, že pri predmetnom verejnom obstarávaní vznikla škoda voči Slovenskej republike, rovnako chlapský záväzok, že odstúpi, očakávam od Roberta Fica, zdôraznil Matovič.

777 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Igor Matovič #účty v Belize
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy