SHMÚ: Leto 2015 bolo najteplejšie v histórii väčšiny staníc

Tohtoročné leto bolo na väčšine meteorologických staníc Slovenska najteplejším v histórii ich prevádzky. Najvyššie hodnoty priemernej teploty v lete 2015 dosiahli takmer 23 stupňov Celzia a na stanici v Žihárci (okr. Šaľa) to bolo ešte o niečo viac (23,6 °C).

04.09.2015 16:00
leto, teplo, horúčavy, počasie Foto: ,
Dôsledky výraznej vlny horúčav na konci augusta sa v tomto roku prejavili aj na začiatku septembra. Prvýkrát boli v tomto prvom jesennom mesiaci zaznamenané teploty vzduchu viac ako 35 stupňov Celzia.
debata

Kladné odchýlky teploty vzduchu od normálu dosiahli väčšinou tri až štyri stupne, pričom už hodnoty s kladnou odchýlkou jeden stupeň sú nadnormálne. Ako vo svojej správe uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), príznačným pre tohtoročné leto bol extrémne vysoký počet dní, keď maximálna denná teplota dosiahla 35 stupňov Celzia a viac. Na najexponovanejších miestach bolo takýchto dní vyše 20, čo sa v histórii meteorologických meraní stalo na Slovensku prvýkrát. To platí aj o počte dní, keď minimálna teplota neklesla pod 20 stupňov.

V Bratislave na Kolibe bolo v období od 1. júna do 31. augusta celkovo 25 takzvaných supertropických dní. Do tohtoročného leta tam bolo takýchto dní najviac 20, a to v lete 1994. Vyše desať tropických dní zaznamenali aj na severnej Orave a v Popradskej kotline, teda v regiónoch, kde sa v niektorých letách v minulosti takéto dni vôbec nevyskytli. Extrémne teploty sa nevyhli ani vysokohorským polohám.

Najteplejšie leto na Lomnickom štíte sa prejavilo aj tým, že v jeho priebehu tam nová snehová pokrývka nedosiahla ani jeden centimeter, čo sa minimálne od polovice 20. storočia nestalo. Opačným extrémom tam bolo leto v roku 2006, keď nová snehová pokrývka na tomto vysokohorskom observatóriu za tri mesiace dosiahla až 147 cm.

Dôsledky výraznej vlny horúčav na konci augusta sa v tomto roku prejavili aj na začiatku septembra. Prvýkrát boli v tomto prvom jesennom mesiaci zaznamenané teploty vzduchu viac ako 35 stupňov Celzia. Takéto extrémne teploty namerali na východnom Slovensku a čiastočne aj na juhu stredného Slovenska. V utorok 1. septembra namerali napríklad v Orechovej (okres Sobrance) 36,2 °C, v Čaklove (okres Vranov nad Topľou) 36,3 °C a v Michalovciach 36,4 °C. V Čaklove namerali 31. augusta až 37 stupňov, pričom dovtedy predstavoval celoslovenský rekord pre tento deň 33,3 stupňa v Bratislave na letisku a v Mlynskej doline.

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #teplo #SHMÚ #rekord #tropické dni