Slovensko si pripomína temnú históriu, pred 74 rokmi prijalo Židovský kódex

Slovensko si pripomína temné stránky našej histórie, keď vláda slovenského štátu vydala 9. septembra 1941 nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex.

09.09.2015 11:32 , aktualizované: 12:38
holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus,... Foto:
Žltá hviezda, akú museli pred a počas druhej svetovej vojny nosiť Židia na viditeľnom mieste.
debata (67)

V stredu si Slovensko pripomína Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Odkaz tejto tragickej udalosti je platný aj dnes a je varovaním, kam môže rétorika živená rasizmom a nenávisťou vyústiť. Uvádza sa to vo vyhlásení ministerstva vnútra.

„Holokaust ako najväčšia organizovaná a ideológiou národného socializmu a rasizmu riadená genocída v dejinách ľudstva sa nezačala plynovými komorami a koncentračnými tábormi, ale slovami o príživníkoch, parazitoch, pijaviciach na tele národa, ktoré treba odstrániť,“ vyhlasuje rezort.

Strach z utečencov nemôže ospravedlniť nenávistné výroky

Podľa ministerstva podobné výroky, dehumanizujúce, paušálne odsudzujúce tisíce ľudí na základe príslušnosti k určitej skupine, národnosti či etniku vidíme, bohužiaľ, vo verejnosti aj dnes. "Je dôležité pripomenúť, že obavy a strach verejnosti z utečeneckej vlny a masovej migrácie nemôžu byť ospravedlnením pre prejavy, ktoré prekračujú nielen hranice ľudskej slušnosti, ale i zákony platné na Slovensku.

Existuje jasná hranica medzi ústavou garantovanou slobodou prejavu, vrátane diskusie o problematike migrácie, a páchaním trestných činov na internete, upozorňuje rezort vnútra. Verejné hanobenie jednotlivcov alebo skupiny osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine či pre ich náboženské vyznanie alebo verejné podnecovanie k nenávisti voči jednotlivcovi alebo skupine osôb z týchto dôvodov je podľa tlačového odboru kancelárie ministra vnútra na Slovensku trestné. Policajný zbor SR vie páchateľov takýchto skutkov identifikovať a následne stíhať. Prípady nenávistných výrokov, ktoré môžu napĺňať znaky trestných činov hanobenia rasy, národa a presvedčenia či podnecovania k nenávisti, možno ohlásiť na adrese extrem@minv.sk.

Úrad splnomocnenca pre národnostné menšiny si so všetkou dôstojnosťou a pietou spomína na tých, ktorí boli ponížení, okradnutí o ľudskú dôstojnosť a napokon aj o samotnú existenciu. Vzdanie holdu obetiam holokaustu je zároveň záväzkom zintenzívniť zápas proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek formy útlaku a diskriminácie, uvádza. V tejto súvislosti sa úrad otvorene stavia proti prejavom antisemitizmu, pokusom o bagatelizovanie či otvorenú dezinterpretáciu tejto historickej tragédie a zároveň odmieta ľahostajnosť a nevšímavosť voči všetkým prejavom neznášanlivosti a intolerancie.

„Tento deň je však zároveň mementom pripomínajúcim postupný proces degradácie židovského obyvateľstva tvrdými protižidovskými opatreniami, ktoré vyvrcholili deportáciami židovských občanov do vyhladzovacích táborov,“ informuje úrad splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny.

Pripomínanie si holokaustu je aj varovaním

Pamiatka obetí holokaustu má pre ministerstvo zahraničných veci a európskych záležitostí univerzálny odkaz. „Pripomínanie si tejto tragickej kapitoly dejín ľudstva je nevyhnutné ako varovanie pred predsudkami, neznášanlivosťou a rasizmom, ktoré degradujú princípy humanity a dodržiavania ľudských práv doma i vo svete,“ vyhlasuje rezort. Obete holokaustu a boj proti antisemitizmu a rasizmu si rezort diplomacie pripomína aj v rámci dotačnej schémy „Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd“. V spolupráci s ministerstvami školstva a kultúry ako aj Slovenskou akadémiou vied koordinuje činnosť slovenskej delegácie v medzinárodnej organizácii s názvom Aliancia pre pripomínanie holokaustu. „Slovenská republika rovnako aktívne participuje aj na projekte obnovy miesta pamäte v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor,“ píše sa vo vyhlásení.

Obete holokaustu si dnes viacerí významní predstavitelia štátu pripomenú o 15:30 pri Pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave. Na pietnej spomienke sa zúčastnia členovia vlády a veľvyslanci viacerých krajín, ktorí kladením vencov vzdajú hold všetkým obetiam. S príhovorom vystúpi premiér Robert Fico, prešovský arcibiskup Ján Babjak, modlitbu prednesie bratislavský rabín Baruch Myers. Na spomienke bude i predseda parlamentu Peter Pellegrini. Vo štvrtok 10. septembra o 15:00 bude v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave vernisáž „Rodinný tábor“. Ide o výstavu z Pamätníka Terezín o likvidácii "rodinného tábora“ Auschwitz – Birkenau.

Slovenská republika si v stredu pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý sa zaraďuje medzi pamätné dni. Dnes uplynulo 74 rokov od vydania Židovského kódexu. Poslanci schválili 31. októbra 2001 zákon, ktorým stanovili 9. september ako spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie. Transport prvých tisíc židovských žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport vyviezol celé rodiny 20. októbra v tom istom roku. Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, ako to požadovalo Nemecko. Päťdesiatsedem transportov smerovalo do oblasti Lublinu a do Osvienčimu, do koncentračných táborov vyviezli 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko stoviek. Druhá vlna deportácií od jesene 1944 zasiahla približne 13-tisíc ľudí.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #holokaust #Židovský kódex