KDH s Ficovými sociálnymi balíčkami problém nemá. Chce ich ešte vylepšiť

KDH podporuje zámer väčšiny opatrení sociálneho balíčka, ktorý pripravil Smer. Šéf hnutia Ján Figeľ povedal, že realizácia balíčka Smerom je často príliš nespravodlivá tým, že bežný človek niektoré opatrenia nepocíti.

10.09.2015 11:24
Ján Figeľ Foto: ,
Predseda KDH Ján Figeľ
11

Preto chcú kresťanskí demokrati predkladať pozmeňujúce návrhy. „KDH bude pri väčšine opatrení navrhovať vylepšenia, aby boli skutočne sociálne a spravodlivé,“ uviedol .

Prvým opatrením, ktoré bude KDH navrhovať zmeniť, je znížená sadzba DPH na úzky okruh potravín. „KDH bude navrhovať rozšíriť tento okruh, aby DPH bola znížená na všetky pekárenské výrobky, zeleninu a ovocie, mäso a mliečne výrobky. Je nespravodlivé, aby štát určil iba časť potravín so zníženou sadzbou DPH,“ vyhlásil Figeľ s tým, že KDH bude vylepšovať návrhy Smeru, aby boli naozaj sociálne, dlhodobé a spravodlivé. „Všade, kde budeme vidieť nespravodlivé sociálne opatrenia, budeme navrhovať zmeny,“ konštatoval.

Dôvodom na tento postoj KDH je podľa Figeľa to, že ekonomike sa darí. A ak sa ekonomike darí, má sa štát podeliť s občanmi. „V tom sa zhodneme so Smerom,“ dodal.

Vláda štartuje realizáciu druhého sociálneho balíka, ktorý obsahuje 15 opatrení. Medzi prvými je návrh na zníženie dane z pridanej hodnoty na vybraný okruh základných potravín z 20 na 10 percent.

Druhý sociálny balíček obsahuje napríklad aj návrh na zvýšenie materskej dávky zo súčasných 65 na 70 percent hrubej mzdy. Stúpnuť by mal aj príspevok na starostlivosť o dieťa, a to z 230 eur na 280 eur. Ide o príspevok na preplácanie nákladov na jasle či škôlku, ktorý môžu rodičia dostávať do troch rokov veku dieťaťa. Súčasťou druhého balíčka je aj podpora pri rozšírení kapacity materských škôl, ktorá bola už súčasťou prvého sociálneho balíka.

Vláda chce tiež pokračovať v zvyšovaní minimálnej mzdy, ktorá od začiatku tohto roka dosahuje 380 eur. Premiér Robert Fico upozornil na to, že v roku 2012 bola v čase nástupu Smeru do vlády minimálna mzda na Slovensku 327 eur.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
11 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Smer #Ján Figeľ #sociálny balíček