Kaliňák je proti kvótam: Utečencov nemôžeme na Slovensku prikuť reťazou

Zvedenie povinných kvót podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nezabráni tragickým úmrtiam utečencov, ktorých bola Európa svedkom v ostatných dňoch. Minister to povedal na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti s tým, že Slovensko kvóty odmieta, pretože v praxi nič nevyriešia a budú ťažko aplikovateľné.

11.09.2015 17:10
Robert Kaliňák Foto: ,
Minister vnútra Robert Kaliňák
debata (44)

Kaliňák zdôraznil, že Slovensko ťažko prikuje reťazou na svojom území stanovený počet utečencov, pre ktorých sú príťažlivejšie iné štáty západnej Európy.

Európska únia by sa podľa Kaliňáka mala začať správať ako veľmoc. Posilniť by jednoznačne mala ochranu svojich vonkajších hraníc, aby prílevu utečencov zabránila. Upozornil, že svojvoľné prekročenie hraníc migrantmi je nelegálne a teda protiprávne. Proti nelegálnej migrácii podľa Kaliňáka treba bojovať a potlačiť ju. Únia by mala finančne, materiálne aj personálne podporiť Turecko, Libanon a Jordánsko, ktoré čelia najväčšiemu prílivu utečencov. Slovensko je podľa ministra vnútra solidárne, za efektívnu pomoc považuje napríklad krok, keď Slovensko poskytlo pomoc Rakúsku, týkajúcu sa dočasného umiestnenia žiadateľov o azyl v Gabčíkove.

Proti kvótam je aj celá opozícia

Proti zavedeniu kvót sa na výbore vyslovili poslanci všetkých opozičných strán. Podľa poslanca za KDH Martina Fronca únia pri migrantoch ukazuje, podobne ako pri riešení problémov Grécka, že nedokáže adekvátne reagovať v krízových situáciách a nemá pripravené riešenie. Schengenská hranica na juhu Európy je podľa Fronca deravá ako rešeto a nič sa s tým nerobí. Slovensko podľa poslanca KDH chce pomôcť pri riešení problému, a to finančne, materiálne aj personálne, migranti by sa však mali rozdeľovať na základe dobrovoľnosti jednotlivých štátov.

Poslanec za Most-Híd Ivan Švejna pripomenul, že EÚ je ako manželstvo, spolužitie platí v dobrom aj v zlom. Migranti do jednotlivých krajín by podľa Švejnu mali smerovať aj podľa toho, aké má každá krajina záujmy a aktivity. Napríklad, ak sa Slovensko angažuje vojensky v Afganistane, títo utečenci by mali skôr ísť do iných krajín a podobne.

Nezaradený poslanec Jozef Kollár upozornil, že debata o kvótach je bezpredmetná, pretože únia ich nakoniec aj tak schváli. Otázka podľa Kollára skôr stojí tak, ako je Slovensko pripravené na zavedenie kvót a ako bude reagovať neskôr.

Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič považuje tlak na zavedenie kvót za nepochopiteľný. Podľa neho rozdielny postoj k migrantom vytvára novú železnú oponu medzi krajinami V4 a starými členskými štátmi EÚ.

Slovensko má podľa Kaliňáka pripravených niekoľko ťahov dopredu, ako správny šachista ich nechce prezradiť. Nech bude rozhodnutie únie akékoľvek, SR sa s ním bude vedieť vyrovnať, myslí si Kaliňák. O migrantoch očakáva horúcu diskusiu v pondelok na summite ministrov vnútra EÚ v Bruseli.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #Robert Kaliňák #migranti #povinné kvóty
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy