Z krádeže obrazu Bazovského obvinili pracovníčku múzea

, , 18.09.2015 13:00

Trenčianski kriminalisti obvinili zo zločinu sprenevery obrazu Miloša Alexandra Bazovského 51-ročnú ženu z Trenčianskej Teplej. Išlo o zamestnankyňu múzea, ktorá mala ešte v auguste vyniesť obraz z jeho depozitára.

Miloš Alexander Bazovský - Ženy pod krížom
Miloš Alexander Bazovský - Ženy pod krížom Autor: Polícia SR

Bazovského dielo pod názvom Ženy pod krížom z roku 1938 má hodnotu minimálne 50-tisíc eur, ale ona ho mala predať za osemtisíc eur.

S ponukou sa cez e-mail obrátila na 53-ročného Jozefa zo Žiliny. O pár dní sa stretli a Jozef obraz kúpil za osemtisíc eur. Následne požiadal o overenie pravosti obrazu bývalú zamestnankyňu Trenčianskeho múzea, ktorá jeho pravosť potvrdila a informovala ho, že môže byť majetkom tohto múzea. Zamestnankyňu Jozef kontaktoval a obraz jej vrátil. Ona mu odovzdala osemtisíc eur, ktoré zaň dostala.

Okrem už obvinenej ženy však Jozef kontaktoval aj riaditeľa Trenčianskeho múzea. Ten počas spolupráce s políciou zistil, že žena obraz vrátila po niekoľkých dňoch naspäť do múzea. V prípade dokázania viny jej hrozí väzenie od troch do desiatich rokov. Za uplynulé dva-tri roky ide o prvú známu krádež umeleckého diela v Trenčianskom kraji. V zbierkach ich má múzeum vyše 170-tisíc kusov. Obraz Ženy pod krížom vlastní trenčianske múzeum od roku 1959.

Podľa odborníkov ide o vzácne dielo, ktoré pochádza z obdobia, keď jeho autor tvoril svoje najlepšie diela. Bazovský patril k najvýznamnejším maliarom a grafikom slovenského moderného umenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#obraz #sprenevera #Galéria M. A. Bazovského
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku