Prokuratúra potvrdila, že Harabinov podnet dostala. V ňom píše, že „je nevyhnutné s plnou vážnosťou preskúmať prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť Švecovej v súvislosti s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa“.
Rovnako považuje za dôležité preskúmať aj konanie členiek Sudcovskej rady Najvyššieho súdu, ktoré odporúčali predsedníčke zmeniť rozvrh práce. „A to z pohľadu návodu na uvedený trestný čin,“ upozorňuje Harabin generálneho prokurátora.
Podľa neho Švecová na zasadnutí Sudcovskej rady rozpustenie jeho senátu odôvodnila tým, že rozhodnutia, ktoré vydal, vyvolali obavu a kritiku verejnosti. „Opatrenie predsedníčky je evidentne v rozpore s ústavou a so zákonmi o súdoch a o sudcoch, ktoré výslovne vyžadujú nenechať sa ovplyvňovať tretími osobami a presadzovať nezávislosť súdnictva,“ píše ďalej bývalý šéf trestnoprávneho kolégia a expredseda jedného z jeho senátov.
Podľa neho Švecová takto potrestala jeho aj jeho kolegov zo senátu Gabrielu Šimonovú a Viliama Dohňanského za názor vyjadrený v ich rozhodnutiach.
Predsedníčka Najvyššieho súdu pre Pravdu uviedla, že sa k oficiálnemu podnetu Harabina nemôže kvalifikovane vyjadriť, pretože ho nemá k dispozícií. „Pokiaľ ide o postoj k uplynulým udalostiam, týkajúcim sa zmien rozvrhu práce na Najvyššom súde alebo zvolaniu zasadnutia trestnoprávneho kolégia, ktoré viedlo k odvolaniu jeho predsedu, trvám na svojom doterajšom postoji i argumentácii v plnom rozsahu,“ reagovala Švecová.
Pri návrhu na Harabinovo odvolanie mu vyčítala nedostatočnú komunikáciu so sudcami, neochotu zvolať kolégium k zjednocujúcemu stanovisku vo veci rozličných rozhodnutí Najvyššieho súdu o zákonnosti inšpekcie ministerstva vnútra či nevhodnú interpretáciu rozhodnutí jeho senátu.
Podľa Švecovej sú Harabinove námietky k zmene rozvrhu práce absolútne neodôvodnené a nezmyselné. „Postup vedenia Najvyššieho súdu i orgánov sudcovskej samosprávy pri zmenách rozvrhu bol v plnom rozsahu zákonný,“ zdôraznila predsedníčka Najvyššieho súdu.
K rozpusteniu Harabinovho senátu pristúpila Švecová po tom, čo viaceré jeho rozhodnutia vyvolali vlnu kritiky. Svojimi rozsudkami napríklad spochybnil legitimitu policajnej inšpekcie, čím zrušil rozsudky nad niektorými policajtmi obvinenými z korupcie. Zrušil tiež verdikty, ktoré vydal veľkokrtíšsky sudca Milan Varga.
Senát to zdôvodnil tým, že Varga bol v Česku odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu. V tom čase sa to na Slovensku považovalo iba za priestupok. Švecová po schválení zmien v zložení senátov uviedla, že sa uskutočnili po dôkladnom zvážení a mali by viesť k zlepšeniu funkčnosti jednotlivých kolégií pri vybavovaní agendy.
Tým však personálne otázky v trestnoprávnom kolégiu stále nevyriešila. Preto v týchto dňoch vypísala šéfka súdu výberové konania na funkcie dvoch predsedov senátov a dvoch členov do senátov. Uchádzači o túto funkciu sa môžu prihlásiť do 12. októbra. Konkurz by mal byť v novembri.
Senáty chcela Švecová o dvoch sudcov posilniť už skôr, ale výberové konanie vypísané na júl nakoniec zrušila. Odôvodnila to tým, že chce riešiť trestnoprávne kolégium komplexne, vrátane predsedov senátov a zohľadniť výsledky zasadnutia trestnoprávneho kolégia, ktoré bolo plánované na začiatok septembra a zosadilo Harabina z pozície svojho predsedu.
Členovia kolégia sa zídu znovu aj budúci týždeň. Mali by zjednotiť rozličné rozhodnutia dvoch senátov o legitímnosti policajnej inšpekcie. Stretnutie zvolala Švecová na podnet sudcov. Harabin to ešte v čase, keď stál na čele kolégia, označil za nezákonné a zvolal ďalšie rokovanie na 18. novembra.