Maňka: Pozastavenie členstva Smeru v PES zatiaľ nehrozí

Pozastavenie členstva Smeru v Strane európskych socialistov (PES) zatiaľ nehrozí. Eurosocialisti však budú monitorovať Smer v postojoch a vyjadreniach k migračnej kríze. Ako povedal v stredu vedúci delegácie Smeru vo frakcii Socialistov a demokratov v Európskom parlamente Vladimír Maňka, s takýmto návrhom pôjde šéf frakcie na piatkové rokovanie predsedníctva PES.

07.10.2015 09:23
vladimir manka Foto: ,
Vladimír Maňka.
debata (6)

Frakcia sa v utorok večer dve hodiny zaoberala postojom Smeru-SD a jej predsedu Roberta Fica k utečencom. Eurosocialistom prekáža najmä avizované podanie žaloby Slovenska na súd v Luxemburgu proti právne záväznému aktu o kvótach, schválenému väčšinou ministrov vnútra členských krajín EÚ.

„Vedeniu frakcie som vysvetľoval, že žaloba nie je namierená ani proti EÚ, ani proti niektorému členskému štátu. Je to naše právo,“ povedal Maňka s tým, že vo frakcii ho podporili predstavitelia sociálnodemokra­tických strán z Českej republiky, Bulharska a Malty. Slovensko má osem týždňov na rozhodnutie, či podá žalobu.

Fico v pondelok v Štrasburgu vysvetľoval vedeniu socialistickej frakcie Európskeho parlamentu, aký má postoj k moslimom, k utečencom a k povinným kvótam. Podľa Maňku si ho však nepozvali eurosocialisti, ale o stretnutie požiadal sám Fico.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #utečenci #Vladimír Maňka #socialisti #migračná kríza