Ako sa ďalej píše v návrhu dohody, ktorý v stredu schválila vláda, dokument počíta aj s možnosťou priebežne počet utečencov dopĺňať, avšak nemôže presiahnuť 250. „Celkový počet dočasne prijatých utečencov a osôb pod ochranou môže byť počas prvých 24 mesiacov platnosti tejto dohody po odchode niektorých prijatých osôb do tretej krajiny doplnený o ďalšie osoby, nepresiahne však dvestopäťdesiat osôb v akomkoľvek čase ich dočasného umiestnenia na území Slovenskej republiky,“ píše sa v návrhu dohody.
Ide o dohodu o humanitárnom transfere utečencov cez Slovensko, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu. Humanitárny transfer je v tomto prípade odchod osôb z krajiny ich dočasného pobytu na územie Slovenskej republiky a ich následné presídlenie do tretej krajiny.
Dohoda o transfere je šiestou tohto druhu. Jej cieľom je stanoviť podmienky transferu utečencov a osôb pod ochranou, prevažne rodín, resp. žien s deťmi z krajiny ich dočasného pobytu, podmienky ich dočasného umiestnenia na našom území v azylovom zariadení Migračného úradu MV SR v Humennom a ich následného presídlenia do tretích krajín.
Návrh upravuje najmä povinnosti slovenskej vlády, UNHCR a IOM pri zaobchádzaní s týmito osobami. Stanovuje ich počet, miesto umiestnenia, ich právny status, potrebnú zdravotnú starostlivosť, poskytnutie sociálnych služieb, ich následnú prepravu ako aj spôsob financovania aktivít predpokladaných touto dohodou.
Ubytovanie, stravovanie a zabezpečenie hygienických potrieb pre utečencov a osoby pod ochranou uhradí vláda SR. Ostatné výdavky v súvislosti s utečencami a osobami pod ochranou uhradí UNHCR prostredníctvom príslušného orgánu Slovenskej republiky. Návrh dohody tak má v tomto prípade finančný vplyv na štátny rozpočet.
Výdavky vlády na plnenie tejto dohody pôjdu z rozpočtu ministerstva vnútra. Slovensko dohodu uzatvára, lebo je signatárom Dohovoru o právnom postavení utečencov z roku 1951 a protokolu, ktorý sa týka právneho postavenia utečencov z roku 1967, takisto máme prijatý zákon o azyle.