Fico sa stretol s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom

Kubánsky prezident Raúl Castro prijal v Havane návštevu slovenskej delegácie na čele s predsedom vlády SR Robertom Ficom. Premiér zároveň s kubánskym vicepremiérom Ricardom Cabrisasom podpísal zmluvu o vysporiadaní kubánskeho dlhu.

09.10.2015 10:04, aktualizované: 11:40
debata (22)
Kubánsky prezident Raúl Castro a predseda vlády... Foto: SITA/AP, ÚV SR
Fico, raul Castro, Kuba Kubánsky prezident Raúl Castro a predseda vlády SR Robert Fico počas stretnutia pri príležitosti návštevy slovenskej delegácie na Kube.

Kubánska hlava štátu ocenila podpisy ekonomických dohôd medzi Slovenskou republikou a Kubou, ktorých súčasťou je aj vysporiadanie kubánskeho dlhu. „Prezident prejavil záujem o skúsenosti Slovenska z transformačného obdobia a potvrdil návštevu podpredsedu vlády Kuby Ricarda Cabrisasa na Slovensku,“ uviedol úrad vlády.

Podpísanie zmluvy o vysporiadaní dlhu bolo hlavným bodom stretnutia Roberta Fica s Ricardom Cabrisasom. Slovensko sa tak stalo prvou krajinou v regióne strednej Európy, ktorej sa to podarilo, informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Na stretnutí došlo aj k podpisu dohody medzi kubánskou spoločnosťou Energoimport a slovenskými spoločnosťami SES Tlmače a Eximbanka o realizácii energetických projektov v celkovom objeme do 100 miliónov eur.

Podpredseda vlády Kuby Ricardo Cabrisas a... Foto: SITA/AP, ÚV SR
Fico, Kuba Podpredseda vlády Kuby Ricardo Cabrisas a predseda vlády SR Robert Fico počas podpisu zmluvy o vysporiadaní kubánskeho dlhu pri príležitosti návštevy slovenskej delegácie na Kube.

Kubánska strana zároveň prezentovala ambície v oblasti obnoviteľných zdrojov, vďaka ktorým sa vytvára priestor na participáciu ďalších slovenských firiem na energetických projektoch v tejto karibskej krajine.

Slovenskej delegácii, ktorej súčasťou boli aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister financií Peter Kažimír, predstavili tiež osobitnú ekonomickú zónu Mariel s výhodnými podmienkami pre zahraničných investorov. Vyjadrením užšej ekonomickej spolupráce medzi oboma štátmi bude aj účasť slovenských firiem na výstave FIHAV v Havane. Vládu SR na nej bude zastupovať minister hospodárstva Vazil Hudák.

Štvrtkové stretnutie potvrdilo ekonomický charakter slovenskej návštevy na Kube. Podpredseda kubánskej vlády Cabrisas na ňom hovoril tiež o zmenách, ktoré sa v súčasnosti na Kube dejú a majú viesť k väčšej otvorenosti krajiny voči svetu a k postupnému vytváraniu súkromného sektora. Slovenskí predstavitelia tieto pozitívne zmeny privítali a vyjadrili im podporu. Fico zároveň pozval Cabrisasa na Slovensko, pričom ten jeho pozvanie prijal.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Kuba #Raúl Castro
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy