Obvinenia exriaditeľa VšZP Foraia sú zatiaľ nepodložené, tvrdí Raši

10.10.2015 15:42
zdravotnictvo, odborna konferencia, Richrd Raši
Richard Raši. Autor: ,

Obvinenia súvisiace s kauzou bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia, ktorý odstúpil po zverejnení informácií o zmluvách medzi štátnou poisťovňou a spoločnosťami jeho blízkej príbuznej Anny Sučkovej, sú zatiaľ úplne nepodložené. V relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko to v sobotu povedal exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer).

Pripomenul, že vo VšZP bude vykonaný poslanecký prieskum a prípadom sa budú zaoberať aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Najvyšší kontrolný úrad a Národná kriminálna agentúra. „Môže sa stať, že po vyšetrení všetkými orgánmi, bude musieť prísť zo strany tých, ktorí tieto nepodložené obvinenia šíria, ospravedlnenie,“ vyhlásil Raši, podľa ktorého ministerstvo zdravotníctva zatiaľ postupovalo správne.

Ďalší bývalý minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik je presvedčený, že politická zodpovednosť je v tomto prípade jasná a vyústila do odstúpenia Foraia. Trestnoprávna zodpovednosť sa ešte musí dokázať, čo môže trvať dlho.

V prípade bývalého generálneho riaditeľa VšZP ide podľa Uhliarika o rodinkárstvo a klientelizmus, keďže vychádzajú na povrch aj ďalšie podozrivé zmluvy, ktoré Forai podpísal. Kauza podľa neho dokazuje korupčné praktiky vo VšZP. „Menia sa ľudia, ale praktiky nie,“ vyhlásil s tým, že strana Smer len chce budiť dojem, že s korupciou bojuje.

Marcel Forai sa ako riaditeľ štátnej poisťovne dostal do konfliktu záujmov a zatiaľ nevyvrátil podozrenia, že v kauze jeho tety išlo o rodinkárstvo, myslí si Zuzana Dančíková z organizácie Transparency International.

„Prekvapuje nás, že ministerstvo zdravotníctva zatiaľ neurobilo ten najzákladnejší krok, a tým je zverejnenie analýzy, na základe ktorej VšZP pod vedením Foraia údajne prideľovala zmluvy na výkon MR a CT vyšetrení aj firmám, ktoré boli prepojené na Annu Sučkovú, tetu Marcela Foraia,“ povedala Dančíková s tým, že Transparency International sa s ministerstvom o túto analýzu súdi. Ministerstvo zdravotníctva totiž organizácii sprístupnilo len malú časť spomínanej analýzy, zvyšok sprístupniť odmietlo.

Na pretras prišiel aj plat a odmeny Marcela Foraia. Podľa informácií RTVS dostával ako riaditeľ plat 1 600 – 3 800 eur mesačne, ako predseda predstavenstva VšZP dostával asi 50-tisíc eur ročne. Podľa Rašiho pravidlá mesačného i ročného odmeňovania členov predstavenstva a vedúcich predstaviteľov štátnych firiem schválila ešte vláda Ivety Radičovej v roku 2011.

Zdôraznil, že nové vedenie VšZP si po nástupe platy oproti týmto pravidlám znížilo v niektorých prípadoch až o 30 percent. „Generálny riaditeľ VšZP Marian Faktor za vlády Radičovej, člen KDH, dostal za 20 mesiacov 334-tisíc eur, Forai dostal za 34 mesiacov nižšiu sumu,“ vyhlásil Raši.

Exminister Uhliarik reagoval slovami, že v roku 2010 bola VšZP pred krachom s dlhom asi 120 miliónov eur, no vtedajšej vláde a vedeniu poisťovne sa ju podarilo dostať za jeden rok do plusu. Vysoké odmeňovanie si tak podľa neho vedenie poisťovne zaslúžilo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#VšZP #richard raši #Marcel Forai
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku