Slovensko pošle na srbsko-maďarskú hranicu 50 policajtov

Slovenskí policajti budú slúžiť 12-hodinové zmeny, následne budú mať 24 hodín voľno. Hliadky budú zložené z najmenej dvoch maďarských policajtov, jedného maďarského vojaka a jedného slovenského policajta. V prípade potreby by mohla mať hliadka i viac členov, pridal by sa k nim český policajt. Komunikovať budú po maďarsky a po anglicky. Informovali o tom premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák.

14.10.2015 12:27 , aktualizované: 14:47
debata (6)

Maďarsko-srbskú hranicu chránia aj českí a poľskí policajti. Keďže Slovensko vybralo policajtov z pohraničných regiónov, mohli by tak tvoriť akýsi komunikačný most medzi českými, poľskými a maďarskými policajtmi. Podľa Fica ide o významný príspevok V4 na ochranu vonkajšej hranice.

Ako dodal, hoci vyslanie policajtov na územie druhého štátu je v súlade s európskym právom, v praxi sa nestáva často, že by k takému kroku skutočne došlo. Toto rozhodnutie majú spečatiť podľa Fica premiéri V4 pred summitom v Bruseli, ktorí sa začína vo štvrtok. Slovenskí vojaci by mali na maďarsko-srbskej hranici hliadkovať od 20. októbra, podľa Fica túto pomoc o mesiac nato vyhodnotia.

Slovensko je takisto ochotné poslať odborníkov do hot-spotov, čiže miest, kde sa migranti identifikujú. Tie podľa Kaliňáka momentálne nefungujú. Spomenul napríklad kritiku Belgicka, ktoré tvrdí, že jeden deň sa migranti zaregistrujú a na druhý deň zmiznú.

„Na hot-spoty vynaložíme ďalšie milióny eur, ale výstupy budú štatistické údaje o utečencoch a nelegálnych migrantoch, ale nikto nebude vedieť, kde tí ľudia sú, kam sa podeli,“ povedal Kaliňák. Ako potvrdil, do Talianska už odišiel jeden pracovník migračného úradu a momentálne pripravujeme ďalších. Tých vyberáme podľa požiadaviek, napríklad má ísť o odborníkov na odoberanie odtlačkov či falošné doklady.

Slovensko zabezpečí výstroj, Maďarsko ubytovanie

Slovenská strana zabezpečí pre našich policajtov výstroj a výzbroj, ako je ručná guľová zbraň, putá, obušok a kaser. Podľa možností budú mať i zariadenia na nočné videnie a autá. Vyslanie policajtov bude zrejme vo forme zahraničnej služobnej cesty, pričom ministerstvo vnútra pre nich navrhuje vreckové vo výške 50 percent stravného, teda 22,50 eur na osobu a deň, čo je na 50 policajtov na mesiac 33 750 eur.

Finančné prostriedky pôjdu z rozpočtu ministerstva vnútra na tento rok. Maďarská strana zabezpečí stravu a ubytovanie. Policajti budú bývať v penzióne alebo v hoteli, kde budú mať stravu najmenej trikrát denne a štvrté jedlo na noc. V ubytovacom zariadení maďarská strana zabezpečí plechové skrine na uloženie služobných zbraní policajtov. Maďarsko zabezpečí takisto pohonné hmoty do služobných áut a prípadné opravy a údržbu motorových vozidiel pri drobných poruchách, ku ktorým by došlo v čase spoločnej vykonávanej operácie.

V nadväznosti na oficiálnu žiadosť maďarského ministra vnútra adresovanú Rakúsku, Poľsku a Česku o výpomoc formou spoločných hliadok z 5. októbra 2015 sa stretli viceprezident PZ SR, riaditelia úradu medzinárodnej policajnej spolupráce a úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ na trilaterálnom rokovaní s maďarskou stranou. Na ňom dohodli podmienky operácie.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Robert Fico #policajti #utečenci