Prieskum: Slovákov najviac trápi nezamestnanosť

16.10.2015 12:46

Slovákov najviac trápi nezamestnanosť a nedostatok pracovných príležitostí. Vyplýva to z prieskumu Agentúry MVK, podľa ktorého tento problém znepokojuje 40,7 percenta opýtaných. Trápi ich aj zväčšovanie rozdielov medzi ľuďmi.

To, že bohatí ešte viac bohatnú a chudobní sa stávajú chudobnejšími, znepokojuje 37,9 percenta opýtaných. Ďalším problémom sú vysoké životné náklady, ktoré trápia 32,2 percenta. Problematická je podľa prieskumu aj úroveň zdravotnej starostlivosti (24,1%), ľudí trápi i kriminalita a zločinnosť (24%).

Aktuálna problematika utečencov a imigrantov, ktorí prichádzajú na Slovensko, sa v rebríčku problémov, ktoré trápia ľudí, umiestnila na šiestom mieste. Trápi 23,3 percenta opýtaných. O čosi menej ľudí znepokojuje úplatkárstvo a klientelizmus (21,4%) či vysoké dane a odvody (18,6%).

Dôchodky a starostlivosť o starých ľudí považujú za problematické 18,2 percenta respondentov, veľké ekonomické a sociálne rozdiely medzi regiónmi Slovenska trápia 14 percent opýtaných. Ľudí trápi aj stav justície a vymožiteľnosti práva či sociálne neprispôsobiví občania (obe po 13,4%) a rebríček najzávažnejších problémov Slovákov uzatvára úroveň školstva (9,1%) a rôzne závislosti ako alkoholizmus, drogy či gamblerstvo (6,6%).

Prieskum verejnej mienky robila Agentúra MVK v dňoch 26. septembra až 2. októbra na vzorke 1 085 respondentov. Išlo o štandardizovaný rozhovor prostredníctvom anketárskej siete technikou face-to-face interview. Ľudí sa pýtali na problémy, ktoré ich v súčasnosti najviac znepokojujú.

Respondentom položili otázku so 14 položkami, ktorú opakovane používajú vo všetkých prieskumoch, tentoraz ju však doplnili o aktuálnu problematiku utečencov a migrantov. Respondentom kládli otázku „Na lístku máte uvedené niektoré problémy, ktoré ľudí znepokojujú. Povedzte, prosím, ktoré tri z nich sú pre Vás osobne najzávažnejšie?“ Posudzované položky potom agentúra zoradila podľa výšky podielu respondentov, ktorí ich zaradili medzi najzávažnejšie.

#nezamestnanosť #prieskum #Prieskum MVK #slováci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk