Slovensko vytvorí 300-člennú zahraničnú policajnú jednotku

Slovensko kvôli migračnej kríze zvýši počty policajtov aj zamestnancov ministerstva vnútra. Vyplýva to z materiálu schváleného vládou. Počty policajtov by sa mali zvýšiť od nového roka o 320. O 20 sa zvýši počet zamestnancov migračného úradu. V súvislosti s riešením migračnej krízy pošle Slovensko 20 policajtov aj do Slovinska.

03.11.2015 08:46 , aktualizované: 14:31
debata (15)

V prípade policajtov ide o navýšenie súvisiace s iniciatívou vytvoriť zahraničnú policajnú jednotku na ochranu schengenskej hranice EÚ v počte 300 miest. Migračný úrad je podľa predloženého návrhu potrebné urgentne personálne posilniť o 20 zamestnancov vzhľadom na rozsah úloh, ktoré musí zabezpečovať. Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií dostane 20 policajtov navyše. Z nich bude od januára deväť zabezpečovať nepretržitú ochranu novej budovy Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky v Bruseli. Zvyšných 11 policajtov posilní rady ochrankárov pre postupný nárast chránených osôb. Tieto zmeny si na budúci rok vyžiadajú náklady takmer 7 900 000 eur.

Zriadenie zahraničnej policajnej jednotky je nevyhnutné z dôvodu aktívneho zapojenia Slovenskej republiky do riešenia nelegálnej migrácie aj mimo územia štátu, vysvetľuje sa v materiáli. Títo policajti budú pripravení na plnenie úloh najmä v zahraničí pri ochrane schengenského priestoru. V čase, keď si to medzinárodná situácia nebude vyžadovať, budú pôsobiť na Slovensku.

Minister vnútra Robert Kaliňák vysvetlil, že členom zahraničnej jednotky hraničného dozoru (v skratke nazývaná HRAD) sa stanú terajší skúsení hraniční policajti, ale aj policajti z riaditeľstva Hraničnej a cudzineckej polície Sobrance či z jednotky proti nelegálnej migrácii. V prípade potreby budú pripravení odísť chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu do 24 hodín. Na ich miesta bude od januára polícia prijímať na základe schváleného navýšenia počtu policajtov nových kolegov. Členovia zahraničnej jednotky hraničného dozoru budú pripravovaní jazykovo, ale aj odborne, napríklad budú školení na odhaľovanie falošných cestovných dokladov a iné činnosti potrebné na zelenú hranicu a hot spoty, vysvetlil Kaliňák.

Do Slovinska pôjde 20 policajtov

Slovensko vyšle v súvislosti s migračnou krízou do Slovinska 20 policajtov. Uvádza sa to v informácii, ktorú vláda v utorok vzala na vedomie. Policajti do Slovinska odídu najneskôr od 5. novembra.

Premiér Robert Fico informoval na tlačovej besede, že policajti by mali odísť do Slovinska v piatok. Policajtov vysielame do tejto balkánskej krajiny na jej žiadosť. „Je to prejav solidarity, žiadali od nás 20 policajtov a toľko posielame. Ak by mali záujem o viac, vedeli by sme to zabezpečiť,“ uviedol premiér.

Zároveň upozornil, že naši policajti v Slovinsku budú mať trochu iný mandát ako v Maďarsku, kde pomáhajú len pri ochrane hranice. V Slovinsku bude ich úlohou aj zachovanie verejného poriadku v súvislosti s migračnou vlnou, upozornil premiér. Na pomoc Slovinsku by mali európske krajiny spolu vyslať viac ako 400 policajtov.

Slovensko už pomohlo vyslaním policajtov Maďarsku. Tam 20. októbra odišlo 50 policajtov pomáhať strážiť maďarsko-srbskú hranicu. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka v hliadkach už naši policajti odslúžili viac ako 4 000 hodín a podieľali sa na zadržaní migrantov. Táto pomoc je veľmi efektívna, hliadky minimalizujú tlak na hranicu a Kaliňák verí, že rovnako efektívne bude aj vyslanie našich policajtov do Slovinska.

Situácia v Slovinsku je kritická v dôsledku migračnej vlny, ktorá sa ešte posilňuje. Denne prichádza do Slovinskej republiky veľký počet migrantov, od 16. do 25. októbra prekročilo slovinsko-chorvátsku hranicu 50 410 migrantov, uvádza sa v materiáli. Rozhodnutie Slovenskej republiky vyslať príslušníkov Policajného zboru do Slovinskej republiky je potvrdením solidarity pri riešení dramatickej situácie na vonkajších hraniciach EÚ, zdôrazňuje sa ďalej v texte.

Slovenskí policajti budú slúžiť 12 hodinové zmeny (12 hodín služba / 24 hodín voľno po službe) v spoločných zmiešaných hliadkach. Komunikačným jazykom bude angličtina a hliadky budú zložené tak, aby npri službe nevznikali zásadné komunikačné problémy. Slovensko zabezpečí pre policajtov výstroj a výzbroj (ručná guľová zbraň, putá, obušok, kaser, nepriestrelné vesty) a podľa možností aj zariadenia na nočné videnie a motorové vozidlá.

Spôsob vyslania sa navrhuje riešiť formou zahraničnej služobnej cesty. Náklady na vyslanie budú hradené z tohtoročnej kapitoly ministerstva vnútra. Slovinská strana zabezpečí stravu, ubytovanie a zdravotnú starostlivosť. V ubytovacom zariadení slovinská strana zabezpečí plechové skrine na uloženie služobných zbraní. Slovenskí policajti budú poučení o legislatíve vzťahujúcej sa na práva a povinnosti policajta na území Slovinskej republiky, zdôrazňuje sa v materiáli.

Okrem policajtov Slovensko už vyslalo pre situáciu s migrantmi na pomoc Maďarsku aj vojakov. V rámci cvičenia BALATON 2015 pôsobí 21 vojakov, k dispozícii majú 10 kusov techniky. Ide o čatu prepravy a opráv, ktorá bude v Maďarsku do 15. decembra spolu s ďalšími kolegami Visegrádskej štvorky (V4) – Poliakmi aj Čechmi. Pri ich vyslaní v piatok premiér Robert Fico uviedol, že môže nastať situácia, že v súvislosti s utečeneckou krízou bude niekoľko sto slovenských policajtov a vojakov slúžiť mimo územia Slovenska.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovinsko #policajti #migračná kríza