Učitelia viac nechcú mať dlhé nosy

Viac ako 300 ľudí učiteľov aj rodičov prišlo na Námestie slobody pred úradom vlády s papierovými nosmi. Protest organizovala Iniciatíva bratislavských učiteľov. Chcela tak pripomenúť vláde sľuby a naštartovať zmenu zle fungujúceho školského systému na Slovensku. Učiteľom sa nepáči, že ich politici vodia za nos.

, , 05.11.2015 20:09
protest ucitelov, zraz dlhych nosov, Foto: ,
Okrem „dlhých nosov“ mali učitelia aj transparenty s nápismi „Učím za 3,48 eura na hodinu netto“, „Učiteľ - sociálny prípad“ alebo „Učiteľ - človek na nezaplatenie?“.
debata (106)

„Raz ma kamarát objal okolo pliec, usmial sa a spýtal sa „Tak čo, učiteľko?“ povedal na úvod zhromaždenia člen Slovenskej komory učiteľov a bratislavský učiteľ Branislav Kočan. Zostal vtedy ako obarený a iba mlčal. Vraj mu rástol dlhý nos. Jeho priateľ to nemyslel vážne, v jednom slove však vyjadril pocity učiteľov a pohľad na nich. „Ako na takých úbožiakov, ktorým len nasľubujú, ale nič nedosiahnu a ostanú s dlhými nosmi,“ povedal Kočan.

„Učitelia majú pocit, že ich vodia za nos. Pri každom ďalšom návrhu rozpočtu ostávajú učitelia s dlhým nosom. Tak sme to symbolicky chceli vyjadriť," vysvetlil Kočan s tým, že nespokojnosť tu nie je len počas posledných troch rokov súčasnej vlády, ale problém je tu dlhšie a podobné pocity majú učitelia už 20 rokov.

Ďalšie protestné zhromaždenia zatiaľ nie je v pláne. Na 19. novembra vyhlásili Deň zdravia pre učiteľov, ktorých organizátori protestu vyzvú, aby v ten deň darovali krv alebo absolvovali dlho odkladané lekárske vyšetrenia. V piatok 6. novembra tiež chcú odovzdať na úrade vlády makety dlhých nosov s podpismi učiteľov, ktorí sa vo štvrtok zúčastnili na proteste.

Iniciatíva bratislavských učiteľov poukazuje na... Foto: Ivan Majerský, Pravda
protest ucitelov, zraz dlhych nosov, Iniciatíva bratislavských učiteľov poukazuje na to, že naše školstvo zápasí s mnohými problémami, no vláda za posledné tri roky nedokázala ani len vypracovať a schváliť stratégiu, ako problémy riešiť.
Problémom je podľa učiteľov stav škôl, ktoré sú... Foto: Ivan Majerský, Pravda
protest ucitelov, zraz dlhych nosov, Problémom je podľa učiteľov stav škôl, ktoré sú v havarijnom stave a tiež nedostatočné vybavenie laboratórií.

Iniciatíva bratislavských učiteľov poukazuje na to, že naše školstvo zápasí s mnohými problémami, no vláda za posledné tri roky nedokázala ani len vypracovať a schváliť stratégiu, ako problémy riešiť. „Naopak, zametá ich pod koberec a riešenia odkladá na neurčito. Vyspelé štáty investujú do školstva v priemere šesť percent HDP, Slovensko len 3,9 percenta HDP. Najbližšie roky to vláda neplánuje meniť,“ upozorňujú učitelia s tým, že bez peňazí sa školstvo meniť nedá.

Problémom je podľa učiteľov stav škôl, ktoré sú v havarijnom stave a tiež nedostatočné vybavenie laboratórií. Druhým veľkým problémom je nízka atraktivita učiteľského povolania. Ako dodáva iniciatíva, na Slovensku je učiteľské povolanie na okraji záujmu absolventov stredných škôl predovšetkým pre nízke ohodnotenie.

Na Slovensku je učiteľské povolanie na okraji... Foto: Ivan Majerský, Pravda
protest ucitelov, zraz dlhych nosov, Na Slovensku je učiteľské povolanie na okraji záujmu absolventov stredných škôl. Dôvodom je nízke platové ohodnotenie.
Učitelia nie sú spokojní. Tvrdia, že politici... Foto: Ivan Majerský, Pravda
protest ucitelov, zraz dlhych nosov, Učitelia nie sú spokojní. Tvrdia, že politici ich už roky vodia za nos.

„Na Deň učiteľov nám vždy hovoria, aká je školstvo priorita, že máme v rukách budúce generácie a podobne, ale potom nevidíme žiadne výsledky. Naše školstvo vôbec nie je priorita, ale je na chvoste záujmu našej vlády. Pred troma rokmi sme dostali nejaké prísľuby a ukončili vtedy štrajk. Nič z toho nebolo splnené. Skoro tri roky žiadame to isté, nežiadame nič viac,“ povedala Erika Očková, učiteľka fyziky a matematiky z bratislavského gymnázia na Metodovej ulici.

„Neexistuje vízia, neexistuje podstatná reforma, papierovania neubudlo, robíme to práveže duplicitne – elektronicky aj papierovo,“ dodala. Učitelia už 15 rokov žiadajú štandardy a tvrdia, že nevedia presne, čo majú učiť. Úroveň vzdelávania pritom klesá. Potvrdzuje to aj fyzikárka s 23-ročnou praxou. „Nemôžem používať tie isté testy, ktoré som si pripravila pred 20 rokmi, pretože dnešní študenti by to nezvládli. Je málo hodín prírodovedných predmetov, učivo zostalo to isté, čiže učí sa povrchne,“ vysvetlila Očková. Jej kolegyne počas protestu pred úradom vlády iba súhlasia a dodávajú, že aj keď slovenská ústava garantuje bezplatné vzdelávanie, bez peňazí rodičov by nemali čím zaplatiť náplň do tlačiarne či papier. Magnetofóny a ďalšie pomôcky si často nosia z domu.

Petícia za vyššie platy aj peniaze pre školy

Iniciatíva bratislavských učiteľov navyše spustila petíciu za požiadavky sformulované vo výzve Slovenskej komory učiteľov vláde SR. Komora vyzvala v stredu 21. októbra vládu, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.

Ďalšou požiadavkou komory učiteľov je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

V piatok 6. novembra tiež chcú odovzdať na... Foto: Ivan Majerský, Pravda
protest ucitelov, zraz dlhych nosov, V piatok 6. novembra tiež chcú odovzdať na úrade vlády makety dlhých nosov s podpismi učiteľov, ktorí sa vo štvrtok zúčastnili na proteste.

Minister školstva Juraj Draxler súhlasí s tým, že do slovenského školstva musí ísť viac peňazí. Hlavnou politickou garanciou podľa neho musí byť programové vyhlásenie vlády, ktorá vzíde z volieb na začiatku budúceho roku, a ktoré musí obsahovať aj číselný záväzok zvyšovania financií v školstve. Na druhej strane garanciou zvyšovania kvality školstva musia byť podľa Draxlera aj funkčné stavovské organizácie, ktoré bude rešpektovať verejnosť a ktoré budú silným partnerom ministerstvu školstva.

„Obávam sa, či existencia rôznych krátkodobých iniciatív, ktoré fungujú skôr pre mediálny efekt, nie je v tomto ohľade aj kontraproduktívna, pretože v konečnom dôsledku oslabuje dlhodobý záujem verejnosti. Zvlášť, ak sú požiadavky nereálne či protichodné. Napríklad zlepšenie materiálneho vybavenia škôl v priebehu jedného roka v objeme 400 miliónov eur si len ťažko predstaviť už z hľadiska verejného obstarávania, ani nehovorím o nastavení kritérií pre takýto program tak, aby bol férový a napríklad neznevýhodnil školy, ktoré si v minulosti poctivo pripravili projekty a zabojovali o peniaze a zrazu nebudú dostávať nič, pretože podľa iniciátorov výzvy proste patria medzi tie lepšie vybavené,“ tvrdí Draxler s tým, že podobne je ťažké pochopiť, ako môže iniciatíva jedným dychom kritizovať systém kontinuálneho vzdelávania – ktorý naozaj treba zmeniť – a zároveň trvať na doživotnom zachovaní kreditov získaných v tomto podľa nich zlom systéme.

© Autorské práva vyhradené

106 debata chyba
Viac na túto tému: #Učitelia #školstvo #protest #zraz dlhých nosov