Slovensko na dobrovoľnej báze zatiaľ nevybralo žiadneho azylanta

Slovensko na dobrovoľnej báze zatiaľ nevybralo žiadneho azylanta. V relácii RTVS O 5 minút 12 to v nedeľu potvrdil podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).

08.11.2015 15:05 , aktualizované: 15:56
Robert Kaliňák Foto: ,
Minister vnútra Robert Kaliňák.
debata (94)
Procedúra je podľa neho náročná. Ako tiež uviedol, zatiaľ sa ukazuje, že všetky doterajšie nápady Európskej komisie zlyhali. Podľa Kaliňáka sa začínajú ozývať hlasy zo západných krajín, že názory na migračnú politiku od takzvaných neposlušných krajín ako napríklad Slovensko, ktoré nesúhlasilo s kvótami, sú pravdivé.

„Ak nám ukážu jeden príklad tranzitnej krajiny a títo ľudia tam ostanú, potom začnem dôverovať tomu, že ten nápad bol dobrý. Zatiaľ to však nefunguje,“ uviedol Kaliňák a dodal, že v záchytných centrách vedia vybaviť v Grécku denne 10 ľudí, no do Slovinska prichádza denne 7 000 migrantov. Kaliňák hovorí, že politika krásneho úsmevu, ktorá hovorí poďte všetci ku nám a vitajte, absolútne zlyháva.

Minister tvrdí, že slovenské kapacity v rámci relokácie sú 100 ľudí a toto číslo sa v žiadnom prípade nebude zvyšovať. Ako dodal, to by už nebola funkčná relokácia. „Nie je možné, aby sme chceli rozdeliť všetkých migrantov medzi ostatné krajiny iba pre to, že Grécko si neplní svoju úlohu pri ochrane hraníc a Nemci si neplnia svoju úlohu pri Dublinskom protokole,“ tvrdí Kaliňák s tým, že Slovensko každý týždeň vracia nelegálnych migrantov, ktorých u nás zadržali a ktorí boli ekonomickí migranti. Nelegálnych migrantov na Slovensku bolo od apríla v najvyššom počte okolo 700, teraz ich je do 200.

Žitňanskej na postupe vlády prekáža šírenie strachu

Podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská uviedla, že na postupe vlády jej prekáža šírenie strachu. Ako uviedla, je prirodzené, že ľudia majú obavu, no s ňou sa dá pracovať dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je ľuďom dávať relevantné informácie a povzbudzovať ich dôveru v štátne inštitúcie, políciu, migračný úrad, ktorým aj sama Žitňanská dôveruje. Druhým spôsobom je podprahovo a permanentne šíriť strach a hovoriť o bezpečnostnom riziku. „Je to voda na mlyn extrémistickým stranám. História nás učí, že dnes sú to emócie voči migrantom, zajtra to budú emócie voči nepohodlnej etnickej či národnostnej alebo názorovej menšine,“ hovorí Žitňanská s tým, že by bolo tragédiou EÚ, ak by nezvládnutie obrovskej výzvy s riešením utečencov viedlo k tomu, že Európa sa začne deliť na východné a západné krajiny a v niektorých krajinách by zavládli strany, ktoré podporujú extrémizmus.

Žitňanská zároveň dodala, že Most-Híd rovnako kvóty nepovažuje za systémové riešenie. Na druhej strane však hovorí, že na dobrovoľnej báze musíme robiť všetko preto, aby sme v Európe pomohli tento problém riešiť. Vláde pritom vyčíta najmä rétoriku, ktorá podľa nej dvíha emócie voči utečencom aj u ľudí, ktorí nikdy utečenca nevideli. „Nikdy som nevyčítala ministrovi vnútra, že naše inštitúcie, pokiaľ ide o ochranu hraníc, si neplnia svoje povinnosti. To ste odo mňa nikdy nepočuli. Vždy však budem kritizovať rétoriku a podsúvanie informácií spôsobom, ktorý manipuluje so strachom ľudí,“ hovorí Žitňanská.

Kaliňák si myslí, že extrémistickým skupinám prospieva „slniečkárska nálada“ a otvorená náruč, no triezva politika neumožňuje nárast týmto extrémistickým silám. Žitňanská tvrdí, že triezva politika Smeru je, že sa vyberá v ústrety extrémistickej rétorike. „Som presvedčená o tom, že bojovať proti extrémizmu sa nedá tak, že sa vyberiete rovnakým smerom,“ dodala Žitňanská.

Gál: Vláda zneužíva tému utečencov na odvádzanie pozornosti

Vláda zneužíva tému utečencov na odvádzanie pozornosti od tém, ako napríklad zdravotníctvo, korupcia pri verejných obstarávaniach, zvyšovanie regionálnych rozdielov, stagnácia školstva či zlé čerpanie eurofondov. V relácii TA3 V politike to povedal poslanec za Most-Híd Gábor Gál. Situácia by bola podľa Gála iná, ak by predstavitelia vlády hovorili o opatreniach, ktoré robia, a zbytočne nešírili strach.

Kaliňák na to reagoval tým, že o opatreniach hovorili. Ako príklad uviedol vyslanie policajtov do Maďarska, kde kontrolovali vlaky, rovnako tak štvordňové prerušenie vlakovej dopravy z Maďarska či fyzické stráženie hranice s Maďarskom. Hrozba náporu utečencov bola podľa ministra vnútra reálna a nebolo to strašenie. Kaliňák tiež dodal, že v opatreniach pokračujú napríklad zakúpením navádzačských bariér, ktoré sú pripravené pre ďalší prípadný nápor utečencov. V budúcnosti pritom podľa Kaliňáka povedie prúd utečencov pravdepodobne cez Bulharsko, pričom následne budú pokračovať cez Rumunsko a Maďarsko alebo Ukrajinu a dostať sa tak môžu až k slovenským hraniciam. Kaliňák opäť odmietol politiku kvót a dodal, že kým v máji sa hovorilo o prerozdelení 40 000 utečencov, v septembri to už bolo 120 000 a najnovšie sa hovorí o prerozdelení 300 000 utečencov. Minister vnútra navyše prirovnal prijímanie utečencov k pyramídovej hre, keďže migrant so získaným azylom má právo požiadať o svoju rodinu.

Kaliňák: Schválenie trvalého mechanizmu by znamenalo rozvrat Európy

Odmietaním trvalého mechanizmu na prerozdelenie utečencov podľa Kaliňáka bojujeme proti tomu, aby sme nemuseli prijímať stále viac utečencov. Minister si myslí, že v jednej chvíli už migranti nebudú mať kam ísť, lebo európske štáty sa naplnia. Azylová politika práve preto podľa neho musí byť veľmi tvrdá. Ako uviedol, schválenie trvalého mechanizmu na prerozdelenie migrantov by pre nás znamenalo desaťtisíce utečencov. Ak sa schváli, znamenalo by to podľa Kaliňáka rozvrat Európy. Minister dnes v relácii kritizoval aj registračné hotspoty, ktoré podľa neho nefungujú. Počet krajín proti trvalému mechanizmu prerozdeľovaniu utečencov začína narastať a oficiálne sa začínajú pridávať. „Jediné, čo zachráni Európu, je zavretie hraníc. Ak chceme pomáhať, tak môžeme za našimi hranicami. Napríklad, vylepšením podmienok v Turecku, ktoré je kľúčovým hráčom proti nelegálnej migrácii,“ hovorí Kaliňák.

Gál a Kaliňák sa vyjadrili aj k žalobe, ktorú Slovensko podáva pre rozhodnutie o kvótach na Súdny dvor v Luxemburgu. Podľa Gála je to odvádzanie pozornosti a následkom bude, že sa nebude vláda v rámci vnútornej politiky venovať dôležitým problémom. Rozhodnutie bude podľa neho o dva roky a je presvedčený, že Slovensko spor s úniou nevyhrá. Kaliňák uviedol, že žaloba nie je o tom, že nás štáty v únii prehlasovali, ale o tom že použili ustanovenie, ktoré sa má použiť v núdzovej situácii, keď vznikne bez zavinenia jednotlivých členských štátov a náhle. Táto situácia však podľa Kaliňáka nebola ani náhla a navyše, vznikla zavinením niektorých štátov, ktoré nedodržiavali európske predpisy, napríklad pri strážení schengenských hraníc či pri Dublinskom protokole.

94 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #prerozdelenie utečencov