Lipšic vstúpi do klubu OľaNO, Kadúc odchádza

13.11.2015 09:56
Miroslav Kadúc
Miroslav Kadúc. Autor: ,

Poslanec NR SR Miroslav Kadúc vystupuje z poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Urobiť tak má v najbližších dňoch.

Do poslaneckého klubu OĽaNO vstúpi nezaradený poslanec NR SR Daniel Lipšic, ktorý v roku 2012 odišiel z KDH. Lipšic by mal vstúpiť do klubu OĽaNO na budúci týždeň. Ako povedal v piatok predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka, Lipšic je odborník na justíciu a OĽaNO chce mať túto oblasť aj po avizovanom odchode Miroslava Kadúca z poslaneckého klubu pokrytú. „Klub nie je priestor na politické hry, ale miesto práce pre ľudí,“ uviedol. Lipšicova Nova sa v lete dohodla s OĽaNO na vytvorení predvolebnej koalície pre budúcoročné parlamentné voľby.

Poslanec NR SR Miroslav Kadúc vystupuje z poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Urobiť tak má v najbližších dňoch. Podľa informácií agentúry SITA nebude ani na kandidátke do parlamentných volieb. Kadúc už o svojom rozhodnutí hovoril s predsedom klubu Richardom Vašečkom. „Je stále členom klubu. Je pravda, že sa o tom rozprávame. Jeho rozhodnutie zrejme súvisí s marcovými parlamentnými voľbami,“ povedal Vašečka s tým, že aj on sám dostal štyri ponuky na prestup do inej strany, z ktorých dve by mu zaručovali zvoliteľné miesto na kandidátke. „Odmietol som, pretože sa držím idey OĽaNO, na ktorého kandidátke som prišiel do parlamentu. Podľa neho sa dôvody Kadúcovho odchodu v blízkej budúcnosti ukážu.

Hnutie OĽaNO po voľbách v roku 2012 získalo v parlamente 16 mandátov. Kadúc bude štvrtým poslancom, ktorý počas volebného obdobia z klubu odíde. Ako prvý opustil klub Alojz Hlina. V roku 2013 nasledovala Hlinu Mária Ritomská a vlani z klubu vystúpil Mikuláš Huba. Lipšic bude prvým, kto do klubu vstúpil.

Poslanci národnej rady sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do parlamentu. Ak sa počas volebného obdobia rozdelia volebné koalície alebo zlúčia politické strany či hnutia, rozdelia sa alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky zákona. Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu. Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Poslanecké kluby delegujú podľa zákonom stanoveného kľúča svojich členov do poslaneckého grémia. Kancelária Národnej rady SR vyčleňuje prostriedky na úhradu výdavkov poslaneckých klubov. Ich výšku určuje predseda parlamentu.

Najsilnejší klub má v parlamente vládny Smer, ktorý disponuje 83 poslancami. Najsilnejším opozičným poslaneckým klubom je klub KDH, ktorý má v súčasnosti 16 členov. Most-Híd má 14 členov. Najmenším poslaneckým klubom je klub OĽaNO, v ktorom bude po odchode Kadúca a príchode Lipšica združených 13 zákonodarcov. Od začiatku volebného obdobia zanikli poslanecké kluby SDKÚ-DS a SaS. Strana SaS síce opäť chcela založiť vlastný klub, pretože sa k nemu hlási osem poslancov, Smer-SD však vznik takéhoto klubu odmietol podporiť.

#OĽaNO #Miroslav Kadúc #Daniel Lipšic
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk