Neskorá jeseň priniesla letné noci

, 14.11.2015 07:00
počasie, jeseň, matka,
Príjemné teploty budú pokračovať aj počas víkendu a nasledujúceho týždňa. Autor: ,

Jeseň pokračuje v lámaní teplotných rekordov, ktoré začalo leto. Zima zatiaľ vo výhľade nie je, pokračovať budú celkom príjemné teploty. Zmena nastane iba v tom, že má byť viac zrážok, väčšinou to však bude iba dážď, sneh sa objaví len na horách.

Tento týždeň opäť padali teplotné rekordy. Meteorológovia ich zaznamenali najmä 11. novembra, keď má sviatok Martin. Je paradoxné, že s týmto menom sa podľa známej pranostiky spája príchod zimy, no tento rok sme na Martina zaznamenali extrémne teplú noc.

„V Bratislave na letisku teplota vzduchu v noci na stredu neklesla pod 13,3 stupňa Celzia. To je normálne pre letné obdobie, ale nie pre neskorú jeseň, v novembri by malo byť v noci oveľa chladnejšie,“ upozorňuje Pavol Faško, klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu.

Odchýlky od dlhodobého normálu

Ako ďalej klimatológ dodal, podobne teplá noc bola aj na strednom a východnom Slovensku. Napríklad v Banskej Bystrici dosiahla v noci na stredu minimálna teplota 12 stupňov, v Plavči pri Starej Ľubovni neklesla nočná teplota pod 12,6 stupňa. Zaujímavé to bolo aj v Poprade, kde minimálna teplota v noci bola 9,9 stupňa. Pritom sa toto miesto nachádza v chladnejšej kotline, kde aj v lete klesá teplota pri východe slnka pod 10 stupňov.

Nezvyčajné veľké odchylky od dlhodobého normálu dosiahli aj priemerné denné teploty vzduchu, to znamená priemer za 24 hodín. Prekvapili aj v polohách, ktoré sú v nadmorskej výške okolo 1 000 metrov. Napríklad meteorologická stanica v Lome nad Rimavicou mal v utorok priemernú dennú teplotu 9,5 stupňa. Teplotný rekord pre 10. november tu predstavuje iba 6,6 stupňa. „Dovtedajší rekord v Lome nad Rimavicou bol tak prekonaný o tri stupne Celzia. To je obrovský skok, to sa pri takýchto rekordných hodnotách málokedy stáva,“ vraví Pavol Faško.

Aj v zime budú rozdiely v počasí

Jeseň sa vyznačuje výrazne odlišnými charaktermi počasia a zima by mohla byť podobná. Budú sa striedať obdobia, keď bude mrznúť, ale potom zase prídu veľmi teplé dni. To sa u nás udialo aj počas uplynulej zimy. Na Vianoce bolo ešte veľmi teplo a medzi sviatkami udrel silný mráz a nasnežilo. Ale už na začiatku druhej januárovej dekády bolo v Bratislave okolo 20 stupňov.

V utorok 17. novembra sa budú teploty cez deň pohybovať okolo 15 stupňov. Najvyššiu teplotu v tento deň zaznamenali v roku 2002, keď v Trebišove bolo 21,3 stupňa. Naopak najmrazivejším bol 17. november 1985, v Oravskej Lesnej vtedy teploty klesli na mínus 22,5 stupňa. Pamätný 17. november 1989 bol tiež oveľa chladnejší ako ten tohtoročný, v noci a ráno mrzlo, v Bratislave bola maximálna denná teplota 3 stupne, v Košiciach 1,7 stupňa a v Poprade mínus 1 stupeň.

Ako bude?

  • Sobota Prevažne polooblačno, ojedinele prehánky. Denná teplota 8 až 13 stupňov, na severe okolo 7 stupňov.
  • Nedeľa Od západu veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach dážď, na horách od 800 m sneženie. Denná teplota 7 až 12 stupňov, na severe okolo 5 stupňov.
  • Pondelok Oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, od 1000 m sneženie. Denná teplota 12 až 17 stupňov.
  • Utorok Polooblačno, ojedinele slabé zrážky, v nižších polohách hmlisto. Denná teplota 11 až 16 stupňov, na severe okolo 9 stupňov.
  • Streda Veľká oblačnosť až zamračené, na viacerých miestach dážď. Denná teplota 10 až 16 stupňov.
  • Štvrtok V noci dážď, cez deň ubúdanie zrážok. Denná teplota 9 až 14 stupňov, na severe okolo 7 stupňov.

Zdroj: SHMÚ

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#počasie #jeseň
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk