Niektoré cestovky rušia po útokoch zájazdy do Paríža

, 19.11.2015 17:00
Paríž, turisti, Notre-Dame
Viaceré cestovky v týchto dňoch zájazdy do Paríža stornujú. Napriek brutálnym útokom sa však niektorí ľudia chystajú v Paríži silvestrovať. Autor:

Tragické udalosti v Paríži ľudí odrádzajú od poznávacích zájazdov vo Francúzsku. V ponuke cestovných kancelárií ostáva francúzska metropola aj po sérii brutálnych útokov, no niektoré cestovky sa predsa len nevyhli v týchto dňoch stornám a zvýšenému záujmu o zmenu termínu.

Len čo sa však krajina z nešťastia trocha otrasie, francúzska metropola by sa mala stať opäť vyhľadávaným turistickým cieľom.

Aktuálne riešime väčší počet žiadostí o zmenu termínu, prípadne storno zájazdu do Paríža.
David Gavaľa, riaditeľ cestovky DAKA

Podľa oficiálnych štatistík vycestovalo len vlani do krajiny galského kohúta s cestovkou takmer 12-tisíc našich občanov. Do Paríža chodia najčastejšie oslavovať Veľkú noc, tráviť Valentína a vítať Nový rok. O mesto na Seine je však záujem celoročne. „Jeden zájazd do Paríža sme akurát organizovali v osudný piatok. No keď sme sa dozvedeli, čo sa v meste deje, ešte o polnoci sme sa s klientmi pre ich vlastnú bezpečnosť vrátili autobusom domov,“ opisuje krušné chvíle Július Cmorej, riaditeľ cestovnej kancelárie Paxtravel. Podľa jeho slov malo ísť o zájazd na dve noci pre zhruba 27 cestujúcich.

Autobus otočili na hranici

Kým väčšina cestoviek sa spolieha na to, že situácia v Paríži sa po pár dňoch upokojí, iné sa na autobusy plné slovenských turistov v blízkej dobe nespoliehajú. Je veľmi pravdepodobné, že niektoré z nich zájazdy do mesta milencov v najbližších termínoch aj zrušia. Dôvodom má byť strach klientov, ktorí sú mimoriadne citliví na udalosti súvisiace s teroristickými hrozbami v Európe.

Ti väčšinou žiadajú o zmenu dátumu rezervácie, prípadne o vrátenie peňazí. Hoci sú známe parížske atrakcie vrátane Eiffelovej veže opäť dostupné pre verejnosť, ľuďom chvíľu potrvá, kým sa znova odvážia pozrieť si mesto zblízka.

„Aktuálne riešime väčší počet žiadostí o zmenu termínu, prípadne storno zájazdu do Paríža. Klientom ponúkame viacero alternatív a situáciu v Paríži podrobne sledujeme. V súčasnej dobe sa snažíme dohodnúť s hotelom i dopravcom na návrate aspoň časti zaplatených cien, aby sme aspoň čiastočne vedeli refundovať časť nákladov klientom,“ uviedol riaditeľ cestovky DAKA David Gavaľa.

Podľa riaditeľa mali v čase útokov tiež jeden autobus na ceste do Paríža, no tesne pred hranicami ich otočili naspäť. „Autobus sa vrátil na Slovensko s povinnou deväťhodinovou pauzou šoférov v Nemecku,“ pokračuje Gavaľa.

Ako dlho utrpí turistika?

Poznávacie pobyty do európskych metropol organizujú viaceré slovenské cestovky. Zákazníci prichádzajú s ich ponukou najčastejšie do styku prostredníctvom rôznych zľavových portálov či sprostredkovane cez väčšie a známejšie cestovky. Cena takého zájazdu zvykne zahŕňať dopravu, ubytovanie a sprievodný program, niekedy aj stravu.

Turisti sú pritom najviac zvedaví na pamiatky a atrakcie, a hoci sú najznámejšie miesta opäť otvorené, je možné, že po tragických udalostiach budú tieto objekty zívať prázdnotou. Cez víkend bol napríklad zavretý aj tamojší zábavný park Disneyland a múzeum Louvre.

Podobné výlety s možnosťou autobusovej alebo leteckej dopravy má na výber aj cestovná kancelária Turancar. Do Paríža sa najbližšie chystá už tento Silvester, pričom s rušením zájazdu na sklonku roka nepočíta.

„Udalosti v Paríži sú síce nepríjemné, ale ľudia na podobné prípady po týždni či mesiaci rýchlo zabudnú. V stredu sme dokonca zaznamenali predaj zájazdu do Paríža počas Veľkej noci,“ hovorí Pavol Komora, riaditeľ cestovnej kancelárie Turancar.

V tomto roku ide vo Francúzsku už o druhý zločin islamských extrémistov. Po útokoch na redakciu tamojšieho satirického týždenníka záujem o Paríž na istý čas opadol, no po pár týždňoch ho turisti začali znova vyhľadávať. Viaceré cestovky predpokladajú, že podobne to bude aj v prípade nedávnych útokov.

„Dosah na predaj zájazdov bude v tejto chvíli veľký. Bolo to tak i po útokoch na redakciu Charlie Hebdo. Potom sa situácia upokojila, pričom v Paríži sme mali desať skupín a všetko bolo v poriadku,“ vyjadril sa Marcel Siekel, obchodný riaditeľ cestovnej kancelárie FIRO-tour. Viaceré cestovky majú pritom v ponuke zájazdov Paríž až na jar, pričom sa spoliehajú na to, že Francúzsko sa dovtedy z útokov pozviecha.

Ministerstvo odporúča pred cestou registráciu

Ministerstvo zahraničných vecí vydalo v súvislosti s nedávnymi udalosťami v metropole Francúzska prvý stupeň cestovného odporúčania zo štyroch. V ňom upozorňuje slovenských občanov, že na území Paríža a Francúzska došlo k zvýšenej kontrole na všetkých vstupných bodoch do krajiny vrátane cestných, železničných, morských a leteckých.

Mestská doprava je čiastočne uzavretá, obmedzená na oblasti útokov. Letiská pokračujú v normálnej činnosti. Rezort zahraničia vydáva takzvané cestovné odporúčania pre lepšiu orientáciu, do akej miery je krajina bezpečná. Slováci môžu rovnako využiť aj dobrovoľný registračný formulár na stránke ministerstva, v ktorom informujú o svojich cestovateľských plánoch.

Paríž však nie je jediným cieľom teroristov. Svet sa ešte stále spamätáva z najväčšieho leteckého nešťastia v ruskom letectve, ktoré má údajne na svedomí výbuch nálože na palube airbusu smerujúceho z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu.

Na severnom Sinaji, kde došlo k pádu lietadla, platí naďalej výnimočný stav vrátane zákazu nočného vychádzania. Túto časť Egypta, ako aj západné územia hraničiace s Líbyou, považuje ministerstvo zahraničných vecí dlhodobo za rizikové a opakovane varuje slovenských občanov, aby do nich necestovali.

V júni tohto roka prišlo o život najmenej 38 dovolenkárov pri prestrelke v tuniskom letovisku Súsa. Záujmom teroristov čelilo toto leto aj Turecko a Thajsko. Islamisti sa na internete vyhrážali aj útokmi na balkánske štáty, medzi ktorými sa ocitlo aj Chorvátsko.

Len vlani si však k Jadranu zbalilo kufre až 109-tisíc Slovákov a všetko nasvedčuje tomu, že v tomto roku to nebolo inak. Naši turisti si nerobili ťažkú hlavu ani z krachujúceho Grécka a počet dovolenkárov sa vďaka pravidelnému leteckému spojeniu z Bratislavy do Atén dokonca zvýšil.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zájazdy #útoky v Paríži #cestovné kancelárie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
42,99
Elite červené ruže dve srdiečka

Elite červené ruže dve srdiečka

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk