Minischengen na programe rady ministrov v Bruseli nie je

Vytvorenie tzv. minischengenu v bodoch programu na piatkovom zasadnutí Rady ministrov vnútra a spravodlivosti v Bruseli nie je. Na mimoriadnom summite sa zúčastní aj minister vnútra Robert Kaliňák. Informáciu o vytvorení minischengenu priniesli vo štvrtok zahraničné médiá.

20.11.2015 11:13
debata (14)

Ako informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra, tento návrh je podľa rezortu nebezpečný, pretože by smeroval k zrušeniu jedného zo základných práv, ktorým je voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie. „Slovensko ako jedna z mála krajín na rozdiel od iných štátov aj západnej Európy stále precízne dodržuje schengenské pravidlá a dôsledne stráži svoju vonkajšiu hranicu EÚ, ktorá patrí k najstráženejším v únii,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Ministri sa budú na mimoriadnom summite venovať predovšetkým teroristickým útokom a opatreniam, ktoré by mali byť v rámci Európskej únie prijaté. „Podľa nášho názoru by malo byť prioritou prijatie smernice PNR, teda posilnenie monitorovania cestovania osôb, ktorú považujeme za dôležitý nástroj v boji proti terorizmu a o ktorom sa roky len diskutuje,“ uviedol hovorca ministerstva Ivan Netík.

Takisto je podľa neho dôležité využitie tzv. metdat bezpečnostnými zložkami tak, aby s nimi mohli pracovať bezpečnostné zložky. Týka sa to najmä využitia informácií o telefónnych čísla či e-mailových kontaktoch podozrivých osôb. „Hovoriť sa bude aj o posilnení kontrol na vonkajších hraniciach únie, ako aj o ďalších opatreniach,“ dodal hovorca rezortu vnútra.

Holandská vláda navrhuje vytvorenie akejsi malej schengenskej zóny, v rámci ktorej by sa zaviedli pasové kontroly na hraniciach viacerých západoeurópskych štátov. Prostredníctvom takéhoto kroku by sa mal dostať pod kontrolu prílev migrantov prichádzajúcich do Európy, oznámila vo štvrtok agentúra Reuters. Holandsko už možnosť vytvorenia minischengenu načrtlo v diskusiách s Nemeckom a ďalšími partnerskými krajinami. O myšlienke sa však naďalej diskutuje aj na úrovni samotnej holandskej vlády.

Európska komisia (EK) poprela, že by jej niekto návrh na vytvorenie minischengenu oficiálne predložil. Hovorkyňa EK zdôraznila, že o prípadných opatreniach na kontrolu hraníc budú diskutovať ministri vnútra krajín EÚ na piatkovej schôdzke.

Minischengen by mal podľa správ holandských médií zahŕňať štáty Beneluxu, ako aj Nemecko a Rakúsko. Súčasťou plánu by bolo vytvorenie tranzitných táborov pre migrantov, ktoré by sa nachádzali mimo hraníc tejto oblasti.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #summit EÚ #minischengen