Prokurátor musí preskúmať závery vyšetrovania v Moldave

Dozorujúci prešovský prokurátor dostal 24. novembra od vyšetrovateľa inšpekcie ministerstva vnútra rozhodnutie, ktoré sa týka policajného zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou z júna 2013.

27.11.2015 17:10
Verejná ochrankyňa práv, Jana Dubovcová,... Foto: ,
Ombudsmanka Jana Dubovcová uviedla, že vyšetrovanie robila inšpekčná služba ministerstva vnútra, ktorá podľa jej slov nespĺňa atribúty nezávislého vyšetrovania policajných postupov.
debata (25)

Prokurátor musí rozhodnutie preskúmať, spraviť opätovnú previerku vyšetrovacieho spisu a rozhodnúť o potrebe prijatia prokurátorských opatrení. Informoval o tom hovorca Krajskej prokuratúry Prešov Marián Spišák. Vyšetrovateľ inšpekcie MV SR rozhodol o zastavení vyšetrovania v štyroch bodoch zo šiestich, v zvyšných dvoch stále vyšetrovanie pokračuje. Rozhodnutie má 101 strán, samotný vyšetrovací spis viac ako štyritisíc.

Vyšetrovateľ zastavil stíhanie v niekoľkých prípadoch

Trestné stíhanie vyšetrovateľ zastavil v prípade zneužitia právomocí verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a zločinu mučenia a neľudského zaobchádzania. Stíhanie pokračuje v prípade prečinu zneužitia právomocí verejného činiteľa pri použití donucovacích prostriedkov a porušovania domovej slobody.

„Pokiaľ ide o zostávajúce dva skutky, v ktorých vyšetrovateľ ešte nerozhodol, tak tomu bráni doposiaľ neukončené znalecké dokazovanie z odboru zdravotníctva a farmácie,“ vysvetlil Spišák. Ako dodal, v tejto časti sa čaká na dopracovanie 20 znaleckých posudkov a po ich doručení ako aj na základe znaleckých záverov vyšetrovateľ rozhodne o ďalšom postupe.

Počas vyšetrovania spravili k dnešnému dňu 280 výsluchov, z toho 79-tich poškodených. V ostatných prípadoch ide o svedkov. Spravených bolo tiež sedem konfrontácií, 39 rekognícií, jeden vyšetrovací pokus a vypracovaných bolo 60 znaleckých posudkov z viacerých znaleckých odborov, ako je zdravotníctvo a farmácia, klinická psychológia dospelých, psychiatria, cestná doprava či kriminalistická biológia.

Ombudsmanka podobné závery očakávala

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová sledujúc vývoj kauzy podobné závery očakávala. „Neoboznámila som sa so spisom, preto nepoznám jeho obsah a nebudem sa k nemu vyjadrovať. Podľa môjho názoru od začiatku do konca nebola splnená požiadavka nezávislého vyšetrovania, ktorá vyplýva z článkov dva a tri Európskeho dohovoru o ľudských právach a základných slobodách,“ vysvetlila ombudsmanka. Vyšetrovanie robila inšpekčná služba ministerstva vnútra, ktorá podľa jej slov nespĺňa atribúty nezávislého vyšetrovania policajných postupov. Vyšetrovalo sa pod dohľadom prokuratúry, ktorá vzhľadom na jej ďalšiu úlohu v trestnom konaní taktiež nemôže byť považovaná za nezávislý orgán, pripomenula.

„Obávam sa, že podobne, ako v prípade žalôb na ochranu osobnosti, aj v týchto prípadoch, keď je potrebné zabezpečiť nezávislé vyšetrovanie policajných zásahov, bude našim orgánom trvať desať rokov, kým vo svojej rozhodovacej činnosti uplatnia zásady ochrany základných práv a slobôd tak, ako ich vysvetľuje a vykladá Európsky súd pre ľudské práva,“ uviedla Dubovcová. „Verejný ochranca práv nemá zo zákona pôsobnosť k veciam, ktoré preskúmavajú súdy a polícia. Tento prípad bol pod dohľadom prokuratúry, ku ktorej rovnako nemá verejný ochranca práv pôsobnosť,“ vysvetlila pre agentúru SITA ombudsmanka. Vychádzajúc zo zákona o verejnom ochrancovi práv tak nemôže podnikať kroky k vyšetrovaniu a rozhodovacej činnosti týchto orgánov. „Ak sa poškodená strana nevzdá a splní podmienky pre konanie pred Európskym súdom pre ľudské práva, musia pred súdom uspieť,“ poznamenala s tým, že to je na škodu Slovenska, ktoré tento spor s veľkou pravdepodobnosťou prehrá.

„Zaznamenala som malú citlivosť v spoločnosti na využívanie kompetencií silových zložiek, a preto sa obávam, aby sa pred našimi očami z právneho a demokratického štátu postupne nestal policajný štát,“ dodala Jana Dubovcová.

Desiatky policajtov zasahovali 19. júna 2013 v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou a v obci Drienovec. Polícia hovorí o plánovanej pátracej akcii. Zasahovalo 63 policajtov, ktorí predviedli 15 osôb. Totožnosť chceli zistiť u ôsmich ľudí, piatich riešili pre priestupok a ďalších dvoch pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #ombudsmanka #prokurátor #Jana Dubovcová #policajný zásah