Fico: Grécko nemá čo v Schengene robiť

Predseda vlády Robert Fico si myslí, že by sa malo začať hovoriť o odchode Grécka zo schengenského priestoru.

29.11.2015 19:08 , aktualizované: 30.11.2015 10:21
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (72)
Povedal to novinárom v lietadle cestou na summit EÚ-Turecko. „Ja verím, že prichádza čas, kedy bude Grécko vyradené zo schengenu. Grécko jednoducho do Schengenu nepatrí, pretože nie je schopné ochrániť schengenské hranice,“ povedal Fico. Ako však dodal, nemyslí si, že je vhodné, aby sa odchod Grécka riešil na summite, na ktorom má prísť k dohode s Tureckom. Opakovane však zdôraznil, že Grécko rezignovalo na ochranu hraníc, a preto nemá v Schengene čo robiť. „Ja si myslím, že neformálne sme všetci presvedčení, že Grécko do Schengenu nepatrí, je to podľa mňa otázka času,“ povedal Fico.

Fico takisto nepredpokladá, že by sa na summite s Tureckom riešilo zostrelenie ruského bombardéra. „Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Nie som si celkom istý, či diskusia pôjde do týchto detailov,“ myslí si premiér. Každý bude chcieť byť pekný, aby to bolo milé, uhladené, dodal s tým, že v kuloároch sa o tom mohlo rozprávať. „Dnes je strategickým záujmom Turecka aj EÚ dosiahnuť dohodu, ktorá môže výraznou mierou zastaviť migračné toky,“ podčiarkol.

Pokiaľ ide o akési presídlenie utečencov z Turecka, Fico opäť zdôraznil, že toto Slovensko odmieta. „Sú informácie, že niektoré členské krajiny sa dohadujú, že by sa s Tureckom individuálne dohodli na prevzatí niektorých utečencov,“ potvrdil premiér. Podľa neho takéto presídlenie odmietajú viaceré krajiny a určite sa to netýka Slovenska.

O presídľovaní utečencov z Turecka sa na summite nehovorilo

Slovensko do osobitného fondu prispeje jednorazovo 13 miliónmi eur, a to na roky 2016 a 2017. Po nedeľňajšom summite EÚ-Turecko to potvrdil premiér Robert Fico. Zároveň skonštatoval, že v záveroch rady sa nenachádza zmienka o tom, že by si členské krajiny mali prerozdeliť sýrskych utečencov z Turecka.

Fico na tlačovej konferencii zopakoval, že by sa nečudoval, ak by sa na rokovania dostala otázka odchodu Grécka zo schengenu, ktoré rezignovalo na ochranu spoločnej hranice. „Grécky premiér už niekoľkokrát povedal, že rezignoval na ochranu hranice. Nuž si myslím jednoducho, že to tak je, tak potom sa musíme posunúť na inú líniu,“ povedal Fico s tým, že iné krajiny by mohli byť efektívnejšie pri ochrane hraníc. „Veľmi by som sa nečudoval, keby táto téma prišla na stôl a keby Grécko nebolo členským štátom schengenu. By som to považoval za veľmi správne,“ zopakoval Fico svoje stanovisko.

O akomsi presídľovaní utečencov z Turecka medzi členské štáty sa podľa Fica na summite vôbec nehovorilo. Dôvodom podľa neho je, že už na summite EÚ-Afrika v La Vallete bol jasný odmietavý postoj niektorých krajín.

„Boli tlaky, ono sa hovorilo už v minulosti, aby záverečné vyhlásenie obsahovalo aj prísľub, že si európske krajiny rozdelia nejaký počet Sýrčanov z Turecka. My sme veľmi jasne už v La Vallete povedali, že s týmto nesúhlasíme,“ povedal premiér s tým, že to odmietli aj ďalšie krajiny, nielen Slovensko. „Preto nedošlo k žiadnej dohode a takáto zmienka nie je ani len spomínaná v tomto vyhlásení,“ vysvetlil.

Podľa dohody s Tureckom by takisto malo dôjsť k avizovanej liberalizácii vízového režimu a novej dynamike v prístupových rokovaniach s Tureckom. „Vyhlásenie konštatuje, že má dôjsť k akejsi väčšej dynamike v prístupových rokovaniach, čo nechcem špeciálne hodnotiť, keďže Turecko je kandidátskym štátom od roku 1999 a začalo vyjednávať v roku 2005. Dá sa teda predpokladať, že ten proces bude mimoriadne dlhý,“ zhodnotil predseda slovenskej vlády.

Pokiaľ ide o vízovú liberalizáciu, tá podľa Fica môže ísť len ruka v ruke s plnením podmienok, ktoré sú predmetom stanoviska. „V žiadnom prípade preto nejde o bianco šek, ktorý by Európska únia vypísala Turecku. Turecko si musí splniť svoje povinnosti, teda zadržiavať migrantov, vytvárať im podmienky na území Turecka, robiť všetko preto, aby z Turecka neodchádzali do Grécka. Rovnako sa Turecko zaviazalo, že bude dôsledne dodržiavať readmisnú dohodu,“ objasnil Fico.

„Text vyhlásenia je vyvážený. EÚ napriek tomu, že teraz ťahá za kratší koniec, urobila všetko preto, aby to nebol bianco šek,“ okomentoval dohodu s Tureckom Fico. Ako dodal, absolútnym základom je mier v Sýrii. „Ideálne by bolo vytvoriť v Sýrii taký stav, aby si utečenci mohli povedať, že môžu ísť domov,“ myslí si premiér.

Zdôraznil, že tri miliardy eur, ktoré poskytne EÚ a členské štáty Turecku, budú využité na stavbu infraštruktúry v Turecku. Utečenci zo Sýrie by tak napríklad vďaka školám a nemocniciam mohli ostať v Turecku. Premiér takisto informoval o tom, že Európska únia s Tureckom by sa mala stretávať dvakrát ročne. Nemusí to však byť na úrovni hláv štátov či vlád.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Robert Fico #schengen