Výsluhové dôchodky bývalých príslušníkov ŠtB sa nezmenia

Príslušníci Štátnej bezpečnosti (ŠtB) neprídu o svoje dôchodky. Parlament dnes neschválil novelu zákona o protikomunistickom odboji, ktorou poslanci za OĽaNO presadzovali plošné zníženie výsluhových dôchodkov bývalých eštebákov na polovicu.

01.12.2015 12:27
NR SR, OĽaNO, Foto: ,
Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO Janka Šípošová (na archívnej snímke zľava s poslancami Igorom Hraškom a Jánom Mičovským) pripomenula, že priemerné výsluhové dôchodky bývalých členov ŠtB sa pohybujú na úrovni 600 - 700 eur, niektorí politickí väzni dostávajú dôchodok ani nie 290 eur, čo považuje za veľkú nespravodlivosť.
debata (98)

Zákonodarcovia obyčajných ľudí zároveň navrhovali, aby sa tieto peniaze použili na jednorazový príspevok pre politických väzňov, respektíve ich manželky či manželov vo výške 1 000 eur. „Je potrebné vzdať morálnu úctu politickým väzňom, ktorí trpeli v dobe neslobody, ako aj ich manželkám alebo manželom, ktorí boli priamo postihnutí stratou živiteľa a následným politickým sledovaním, a to prostredníctvom symbolického odškodnenia v podobe jednorazového finančného príspevku vo výške 1 000 eur,“ vysvetľovala poslankyňa Janka Šípošová, ktorá je dcérou bývalého politického väzňa.

Poslanci za OĽaNO chceli ukončiť podľa nich nespravodlivý a neúctivý stav, nehodný demokratickej spoločnosti, keď bývalí príslušníci ŠtB poberajú vysoké výsluhové dôchodky, zatiaľ čo ich obete často živoria. „Tí, čo roky boli utláčateľmi a prenasledovali nevinných, mučili ich a popierali ich základné ľudské práva, poberajú dnes nespravodlivo vysoké výsluhové dôchodky. Na druhej strane tí, čo trpeli vtedy, dôsledky prenasledovania znášajú doteraz. Majú nízke dôchodky aj preto, že vtedy nemohli pracovať alebo neskôr pracovali na slabo platených miestach,“ konštatovala Šípošová. Pripomenula, že priemerné výsluhové dôchodky bývalých členov ŠtB sa pohybujú na úrovni 600 – 700 eur, niektorí politickí väzni dostávajú dôchodok ani nie 290 eur, čo považuje za veľkú nespravodlivosť. „Ani 25 rokov po nežnej revolúcii sme neboli schopní urobiť rázne kroky a odstrániť zvrátenosť vyplácania výsluhových dôchodkov príslušníkom Štátnej bezpečnosti. Je načase, aby sa to zmenilo,“ poznamenala Šípošová.

Vládny Smer návrh obyčajných ľudí v parlamente zamietol po tretíkrát. Šípošová už skôr apelovala na vládnu stranu a pýtala sa: „Dokedy chcete váhať s prijatím tohto zákona? To chcete čakať, kým všetci umrú, aby vás už neotravovali a nebolo už koho odškodniť a komu sa ospravedlniť?“

98 debata chyba
Viac na túto tému: #ŠtB #výsluhové dôchodky