NATO predĺžilo misiu v Afganistane

O podpore pre Afganistan, boji proti terorizmu, ale aj o vzťahoch s Ruskom a ďalšom rozširovaní Severoatlantickej aliancie diskutujú ministri zahraničných vecí členských štátov NATO na zasadnutí v utorok a stredu v Bruseli. Slovenskú delegáciu vedie minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

02.12.2015 10:18
debata (10)

„Táto ministerská schôdzka je jedným zo stavebných kameňov vynovenej konštrukcie aliancie medzi waleským summitom, kde sa rozhodlo o prispôsobení NATO na nové výzvy, a budúcoročným summitom vo Varšave, ktorý bude venovaný ďalšej adaptácii Aliancie na zásadné zmeny v aktuálnom bezpečnostnom prostredí,“ konštatoval Lajčák. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Bruselská schôdzka sa začala diskusiou spojencov o Afganistane spoločne s predstaviteľmi afganskej vlády a partnerskými krajinami, ktoré prispievajú do misie NATO na pomoc ozbrojeným silám krajiny. Ministri rozhodli o pokračovaní tejto misie aj na budúci rok.

„Afganské ozbrojené sily tento rok prvýkrát prevzali priamu zodpovednosť za samostatné zaručenie bezpečnosti a vedenie bojových operácií proti povstalcom, no ukázalo sa, že ešte stále potrebujú našu pomoc. Nie je v záujme Slovenska, aby nestabilita v Afganistane rástla. Preto sme spolu s ostatnými spojencami podporili zotrvanie misie Rozhodná podpora v jej súčasnej podobe,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. V praxi to podľa Lajčáka znamená, že naše jednotky, ktoré pracujú na výcviku afganských špeciálnych síl, zotrvajú v Kábule minimálne do konca roka 2016.

Ministri sa následne spolu s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničnú a obrannú politiku Federicou Mogheriniovou venovali výzvam, ktoré prichádzajú spoza južných hraníc NATO. Najväčší problém z hľadiska bezpečnosti predstavujú aktivity tzv. Islamského štátu, ale bezpečnostnú situáciu zmenilo aj priame vojenské zapojenie sa Ruska do bojov v Sýrii a špecifickou hrozbou priamo na území členských krajín sú tzv. zahraniční bojovníci, ktorí sa zo Sýrie a Iraku vracajú domov.

Na záver prvého dňa bruselského zasadnutia rokovali ministri o vzťahoch s Ruskom. „Keďže situácia, ktorá viedla k zavedeniu sankcií a obmedzeniu dialógu s Moskvou pretrváva, prehodnotenie vzťahov s Ruskom nie je na programe dňa. Je však nevyhnutné s Ruskom komunikovať a naša diskusia bola práve o tom, ako by mala táto komunikácia vyzerať, aby sme na jednej strane vedeli skĺbiť naše principiálne pozície a na strane druhej predchádzali zbytočným incidentom a stupňovaniu napätia,“ poznamenal Lajčák.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Brusel #NATO #Lajčák