Opozícia chce odvolávať ministra životného prostredia

Opozícia chce v parlamente odvolávať ministra životného prostredia Petra Žigu. Dôvodom sú súčasné náklady na prevádzku kompy Vojka, ktoré môžu byť v porovnaní s reálnymi nákladmi na prevádzku pôvodnej kompy predražené až o 908 %.

04.12.2015 13:46
Kompa, Gabčíkovo, Dunaj, Foto: ,
Nová dunajská kompa na prívodnom dunajskom kanáli na jednej z jej prvých plavieb medzi obcami Kyselica a Vojka nad Dunajom po slávnostnom krste. Snímka je z leta tohto roka.
debata (15)

Žiadosť o zvolanie schôdze na vyslovenie nedôvery ministrovi podali opoziční poslanci v piatok a Predseda parlamentu musí schôdzu zvolať do siedmich dní od podania návrhu. „Robert Fico pri každom odvolávaní ministrov hovorí, že ich opozícia zdržiava pri práci. My aj pri tomto odvolávaní chránime peniaze Slovenska, pretože vláda iné peniaze nemá, len od občanov,“ povedal na tlačovej besede podpredseda KDH Pavol Zajac. Pod návrhom na odvolanie ministra, s ktorým prišlo OĽaNO, sú podpisy poslancov NR SR za KDH, Most-Híd a OĽaNO i viacerých nezaradených poslancov.

Ročné náklady na prevádzku pôvodnej kompy na trase Vojka – Kyselica boli podľa opozície 490 670 eur v roku 2013, keď túto službu poskytoval štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Náklady sú očistené o zmluvnú cenu a predstavujú tak reálne náklady na prevádzku pôvodnej kompy. Súčasná cena na prevádzku novej kompy by bola v prípade predraženia nafty o 50 centov na úrovni 4,946 mil. eur ročne, čo predstavuje 908-percentné predraženie oproti cene na prevádzku pôvodnej kompy.

Podľa informácií poslankyne bratislavského Starého Mesta Veroniky Remišovej bola pôvodná kompa v júli minulého roku na tri týždne odstavená pre generálnu opravu štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba (VV). Zazmluvnená cena generálnej opravy kompy bola 200 tis. eur, pričom podľa Remišovej bola pôvodná kompa po oprave v takom stave, že nebol dôvod objednávať novú kompu. 13. februára 2014 bola uzavretá zmluva medzi dodávateľom služby na prevádzku starej kompy SVP a VV, ktorou sa zvýšila suma prevádzky kompy na 1,1 mil. eur ročne.

Na prevádzku kompy medzi Vojkou a Kyselicou podpísala Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City a.s., ktorej vlastnícke korene smerujú k spoločnosti s rovnakou adresou, akú mala garážová firma Interblue, spájaná s kauzou emisií. Podľa dostupných informácií výška zazmluvnenej čiastky na prevádzku 200-tonovej kompy je 25 mil. eur na obdobie 15 rokov, no v prípade zmeny cien nafty, na ktorú je podľa zmluvy naviazaná cena prevádzky kompy a pri prevádzke kompy dvakrát za hodinu, sa môže celková čiastka vyšplhať na viac ako 75 mil. eur počas 15 rokov.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #opozícia #ministerstvo životného prostredia #Peter Žiga #kompa Vojka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy