Piešťanským piťovcom vymerali tresty

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vymeral tresty pre 13 členov piešťanskej zločineckej skupiny známej ako „piťovci dva". Ďalších troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil.

04.12.2015 14:55
debata (2)

Spolu 16 osôb čelilo obžalobe z viacerých trestných činov, ako napríklad členstvo v zločineckej skupine, vydieranie alebo hrubý nátlak. Rozsudok, ktorý ma v písomnej forme niekoľko desiatok strán, nie je právoplatný. Pre odvolania prokurátora aj niektorých obžalovaných sa prípadom bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Najvyšší trest, konkrétne 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku udelil senát Ľubošovi F. Ten na Okresnom súde Bratislava I zároveň čelí obžalobe z vraždy Miroslava Sýkoru. Podľa rozsudku Ľuboš F. skupinu pomáhal založiť, stál v rámci nej na najvyšších pozíciách a bol zároveň podielnikom ziskov z trestnej činnosti. Tresty vo výške osem rokov a rovnako prepadnutie majetku udelil súd Matúšovi Š. a Pavlovi V. Milanovi K., ktorý bol počas pôsobenia skupiny policajtom v aktívnej službe, udelil súd trest štyri roky a šesť mesiacov. Vinným ho uznal z trestných činov prijímania úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Členom skupiny poskytoval informácie o postupe polície. Tresty v rozmedzí od tri a pol do jeden a pol roka udelil súd aj Tomášovi K., Pavlovi B., Marcelovi B., Michalovi B., Dušanovi O., a Romanovi D. Podmienečné tresty v trvaní dvoch rokov dostali Jaroslav Č. a Andrej B. Vinným uznali aj Marcela D., súd však od udelenia trestu v jeho prípade upustil, keďže je právoplatne odsúdený v inom prípade, a za skutok, ktorý spáchal v tomto prípade, predseda senátu nevidel dôvod trest navyšovať. Spod obžaloby súd oslobodil Miroslava A., ktorý je právoplatne odsúdený na 21 rokov väzenia za drogovú trestnú činnosť ktorú páchal ako člen pôvodnej skupiny piťovcov, a tiež Romana Č. a Mária H. Podľa predsedu senátu sa v ich prípade nepodarilo preukázať, že boli činnými v rámci skupiny.

Skupine šestnástich obžalovaných prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kládol za vinu založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie a iné trestné činy. Podľa obžaloby osemnásť skutkov spáchali obžalovaní od mája 2006 do augusta 2012 prevažne na západnom Slovensku. Medzi obžalovanými na pojednávaní chýbal pôvodný šéf skupiny Róbert Bíly. Ten po dohode s prokurátorom prijal trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne a trest prepadnutia majetku. Zároveň sa podieľal na usvedčovaní ostatných členov skupiny.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Špecializovaný trestný súd