Parlament schválil ústavnú zmenu v rámci protiteroristických zákonov

Parlament schválil novelu Ústavy SR, ktorá reaguje na nedávne teroristické útoky v Paríži. Novela predlžuje maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.

08.12.2015 11:37, aktualizované: 13:18
debata (42)

Zmenu ústavy podporilo 95 zo 141 prítomných poslancov, 25 poslancov bolo proti a 21 sa hlasovania zdržalo. Za novelu hlasovali poslanci za Smer-SD, Most-Híd a nezaradení Štefan Kuffa a Miroslav Kadúc. Všetci ďalší prítomní poslanci boli proti alebo sa zdržali hlasovania.

Polícia po novom bude môcť zadržať osoby pri trestných činoch terorizmu do 96 hodín, doteraz zákon stanovoval maximálnu hranicu obmedzenia slobody na 48 hodín. Na základe pozmeňujúceho návrhu poslankyne za Most-Híd Lucie Žitňanskej z novely ústavy vypadlo vládou navrhované predĺženie lehoty na rozhodovanie súdu o väzbe na 144 hodín.

V súčasnosti platnú 72-hodinovú lehotu pre rozhodovanie súdu o väzbe pri obzvlášť závažných trestných činoch považuje Žitňanská za dostačujúcu aj pri trestných činoch súvisiacich s terorizmom. Žitňanská navrhované predĺženie lehoty na zadržanie podozrivých z terorizmu na 96 hodín pre políciu vníma ako pochopiteľný krok. „Nerozumieme však, prečo by súd potreboval až 144 hodín na vydanie rozhodnutia o väzbe,“ vysvetlila Žitňanská. Podobnú zmenu ako Žitňanská navrhoval aj nezaradený poslanec Daniel Lipšic, parlament ju neschválil.

Zmeny ústavy podľa vlády vychádzajú z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou a flexibilnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine, ako aj medzinárodnou spoluprácou spočívajúcou z veľkej časti v rýchlej výmene spravodajských informácií.

Viacerí opoziční poslanci premiérovi Robertovi Ficovi vyčítali, že protiteroristické zákony pripravila vláda narýchlo a Smeru ide len o získavanie hlasov voličov pred voľbami. Opozícia zároveň upozorňovala, že hoci chcel Smer meniť ústavu, premiér s opozíciou dopredu nerokoval o získaní podpory.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini poďakoval poslancom za podporu novely ústavy. „Chcem poďakovať týmto poslancom, že uprednostnili záujmy SR pred svojimi volebnými aktivitami a teátrom, ktoré tu niektoré strany predvádzajú. Myslím si, že svojím hlasovaním preukázali, že im ide o Slovenskú republiku a nie o svoj vlastný prospech a získanie percent v parlamentných voľbách,“ povedal po schválení novely ústavy Pellegrini.

„Je to prvý krok k tomu, aby sme na Slovensku posilnili legislatívu, ktorá má prispieť k bezpečnosti štátu, ako aj posilniť bezpečnostným zložkám nástroje v boji v prípade, že by Slovensko bolo ohrozené teroristickým útokom alebo by existovali podozrenia z teroristického útoku,“ vysvetlil Pellegrini.

Predseda parlamentu vylúčil, že by občania novou legislatívou prišli o časť slobôd. „Nikdy sme neprekročili tú hranicu, ktorá má byť právom na slobodu a právom na bezpečnosť štátu," dodal predseda NR SR. Predĺženie dĺžky lehoty zadržania podozrivého políciou zo 48 hodín na 96 hodín Pellegrini považuje za potrebné. Upozornil, že pri preverovaní osôb podozrivých z terorizmu, napríklad cudzincov, musí polícia spolupracovať s medzinárodnými registrami a cudzími spravodajskými službami a 48 hodín na zistenie všetkých informácií je podľa Pellegriniho málo.

Parlament zamietol pozmeňujúci návrh poslanca za KDH Pavla Hrušovského, ktorým presadzoval automatický odchod sudcov do dôchodku.

Po podpísaní prezidentom by mala novela ústavy nadobudnúť účinnosť 1. januára.

O zmenách ďalších 15 zákonov, ktoré sú súčasťou protiteroristického balíčka, bude parlament hlasovať v stredu 9. decembra.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #protiteroristická legislatíva
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy