Žiga zostáva ministrom životného prostredia

11.12.2015 08:33, aktualizované: 19:59
Peter Žiga, minister životného prostredia
Minister životného prostredia SR Peter Žiga. Autor: ,

Minister životného prostredia Peter Žiga zostáva vo funkcii. Parlament v piatok ministra neodvolal, Žigov pád podporilo 37 zo 107 prítomných poslancov.

Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi envirorezortu iniciovalo opozičné OĽaNO, podpísali ho i viacerí poslanci za KDH, Most-Híd a nezaradení zákonodarcovia.

Opozícii sa nepáčia súčasné náklady na prevádzku kompy na trase Vojka – Kyselica, ktoré môžu byť v porovnaní s reálnymi nákladmi na prevádzku pôvodnej kompy predražené až o 908 percent.

Minister Žiga čelil odvolávaniu

Minister životného prostredia Peter Žiga čelil v piatok od 11:00 odvolávaniu v parlamente. Návrh na vyslovenie nedôvery Žigovi iniciovalo opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), podpísali ho i viacerí poslanci za KDH, Most-Híd a nezaradení zákonodarcovia.

Predseda vlády Robert Fico považuje návrh na Žigovo odvolanie za neodôvodnený a hovorí o ňom ako o súčasti predvolebnej kampane. Fico zároveň upozornil, že Žiga sa ako minister životného prostredia podieľal na príchode automobilky Jaguar Land Rover.

Opozícii sa nepáčia súčasné náklady na prevádzku kompy na trase Vojka – Kyselica, ktoré môžu byť v porovnaní s reálnymi nákladmi na prevádzku pôvodnej kompy predražené až o 908 percent. "Premiér Robert Fico pri každom odvolávaní ministrov hovorí, že ich opozícia zdržiava pri práci. My aj pri tomto odvolávaní chránime peniaze Slovenska, pretože vláda iné peniaze nemá, len od občanov,“ povedal podpredseda KDH Pavol Zajac.

Ročné náklady na prevádzku pôvodnej kompy na trase Vojka – Kyselica boli podľa opozície 490 670 eur v roku 2013, keď túto službu poskytoval štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Náklady sú očistené o zmluvnú cenu a predstavujú tak reálne náklady na prevádzku pôvodnej kompy. Súčasná cena na prevádzku novej kompy by bola v prípade predraženia nafty o 50 centov na úrovni 4,946 mil. eur ročne, čo predstavuje 908-percentné predraženie oproti cene na prevádzku pôvodnej kompy.

Podľa informácií poslankyne bratislavského Starého Mesta Veroniky Remišovej bola pôvodná kompa v júli minulého roka na tri týždne odstavená pre generálnu opravu štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba (VV). Zazmluvnená cena generálnej opravy kompy bola 200-tis. eur, pričom podľa Remišovej bola pôvodná kompa po oprave v takom stave, že nebol dôvod objednávať novú kompu. Vlani 13. februára bola uzavretá zmluva medzi dodávateľom služby na prevádzku starej kompy SVP a VV, ktorou sa zvýšila suma prevádzky kompy na 1,1 mil. eur ročne.

Na prevádzku kompy medzi Vojkou a Kyselicou podpísala Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City, a. s., ktorej vlastnícke korene smerujú k spoločnosti s rovnakou adresou, akú mala garážová firma Interblue, spájaná s kauzou emisií. Podľa dostupných informácií výška zazmluvnenej čiastky na prevádzku 200-tonovej kompy je 25 mil. eur na obdobie 15 rokov, no v prípade zmeny cien nafty, na ktorú je podľa zmluvy naviazaná cena prevádzky kompy, a pri prevádzke kompy dvakrát za hodinu sa môže celková čiastka vyšplhať na viac ako 75 mil. eur počas 15 rokov.

Líder OĽaNO Igor Matovič nepatrí podľa šéfa komunikačného odboru MŽP Maroša Stana do parlamentu a mal by vrátiť poslanecký mandát. Matovič návrhom na odvolávanie ministra podľa Stana iba rieši vlastnú predvolebnú kampaň. "Minister životného prostredia Peter Žiga už v prípade kompy požiadal o nezávislú kontrolu Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad SR,“ uviedol Stano.

#Peter Žiga #OĽaNO #odvolávanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk