Parlament prelomil prezidentovo veto pri platoch zdravotníkov

Parlament v utorok prelomil prezidentovo veto a schválil novelu zákona o platoch zdravotníkov v pôvodnom znení. Za hlasovalo 78 poslancov, proti bolo osem a zdržalo sa 32. Prezident SR Andrej Kiska vrátil novelu Národnej rade SR na opätovné prerokovanie v pondelok.

15.12.2015 15:23 , aktualizované: 16:02
debata (38)

Hlava štátu upozornila, že rozpočtové krytie zákona nepovažuje za dostatočné. Kiska tiež upozornil, že dôvodovej správe k návrhu zákona chýba identifikovaný vplyv na schválený rozpočet verejnej správy a na kapitolu Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá súvisí s úpravou miezd v zdravotníckych zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Ešte pred hlasovaním informoval predseda vládnej strany Smer Robert Fico, že parlament veto prelomí.

“Cieľom novely zákona je zvýšiť platy sestier a zdravotníckych pracovníkov. Na tento účel vláda vyčlenila a garantuje 55 miliónov eur, čiže je finančne krytý,“ uviedol v stanovisku. Potvrdzovať to majú aj nové platové dekréty, ktoré v týchto dňoch dostávajú sestry a zdravotnícki pracovníci.

Ak parlament prelomí veto, výpovede sestier budú pokračovať

Ak bude novela zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov schválená v nezmenenej podobe, výpovede sestier budú pokračovať. Vyhlásila na brífingu prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová.

“Sestier na Slovensku niet, nemáme ich kým nahradiť a ak takýto zákon prejde, tak sestier ani viacej nebude. Je tu otázka, či záleží rezortu zdravotníctva a celej vláde na tom, aby občania dostali kvalitnú a adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ poznamenala Lazorová.

Prezident Andrej Kiska vrátil v pondelok spomínanú novelu do parlamentu na opätovné prerokovanie. “S potešením sme prijali správu, že pán prezident vrátil zákon o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov na prerokovanie do parlamentu. Vnímame to ako ústretový krok voči zdravotníckym pracovníkom,“ povedala Lazorová.

Šéfka sestier si nemyslí, že diskusiu k novele by mala iniciovať komora. “Pán minister má problém, ktorý by mal riešiť. Problémom je, že sestry chcú odísť z nemocníc a občania nebudú mať zabezpečenú zdravotnú starostlivosť,“ reagovala.

Po schválení novely upravujúcej platy zdravotníckych pracovníkov v novembri, začali sestry na protest podávať výpovede. Ministerstvo zdravotníctva SR však argumentuje späťvzatiami výpovedí. Ako poznamenala Lazorová, komora nemá informácie o tom, koľko sestier výpoveď stiahlo.

“Máme ale informácie, za akých okolností stiahli výpovede, akým spôsobom s nimi komunikuje manažment nemocníc. To znamená, že pracujú v atmosfére nátlaku, strachu, vyhrážok, čiže nie každá sestra toto ustojí,“ dodala prezidentka komory. Ako spresnila, podaných bolo celkovo 1 386 výpovedí.

Cieľom novely zákona je podľa predsedu strany Smer Roberta Fica zvýšiť platy sestier a zdravotníckych pracovníkov. Na tento účel vláda vyčlenila a garantuje 55 miliónov eur, čiže je podľa Fica finančne krytý. Potvrdzovať to majú aj nové platové dekréty, ktoré v týchto dňoch dostávajú sestry a zdravotnícki pracovníci.

„Hoci rešpektujeme právo prezidenta vracať zákony do Národnej rady SR, musíme skonštatovať, že schválenie jeho návrhov by znemožnilo zvýšenie platov. Keďže platy sestier a zdravotných pracovníkov musia byť zvýšené, návrhy prezidenta budú v parlamente odmietnuté a zákon schválený v pôvodnom znení, čo umožní pokračovať v procese zvyšovania platov,“ uviedol predseda vládnej strany.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #veto #ministerstvo zdravotníctva #Slovenská komora sestier #výpovede sestier