Draxler ponúka komore učiteľov účasť v pracovných skupinách

Minister školstva Juraj Draxler ponúkol zástupcom Iniciatívy bratislavských učiteľov a Slovenskej komory učiteľov, aby sa podieľali na práci pracovných skupín, ktoré na ministerstve formujú. Pracovné skupiny sa pritom majú stretnúť v januári a budú sa venovať najpálčivejším témam v regionálnom školstve, ako napríklad kontinuálnemu vzdelávaniu, modelu financovania slovenských škôl či učebnicovej politike.

15.12.2015 19:31
Juraj Draxler Foto: ,
Minister školstva Juraj Draxler.
debata (11)

Pri všetkých týchto témach sú do budúcna na ministerstve pripravení na to, aby sa podieľali zástupcovia stavovských organizácií a iniciatív na jednotlivých návrhoch. Draxler to uviedol na brífingu po utorkovom rokovaní so zástupcami Iniciatívy bratislavských učiteľov a Slovenskej komory učiteľov.

Minister dnes uviedol, že sa mu nepáči forma, akou učitelia komunikujú smerom k ministerstvu. Rovnako sa mu nepáči, ak učitelia spochybňujú údaje o platoch, ktoré uvádza ministerstvo. Na druhej strane minister ponúkol, aby spoločne aj so Slovenskou komorou učiteľov a zástupcom z Iniciatívy bratislavských učiteľov vypracovali formuláciu, ktorá má byť základnou politickou garanciou, že ďalšia vláda bude mať školstvo ako skutočnú prioritu a razantne bude zvyšovať aj platy učiteľov. Podľa Draxlera je zvyšovanie platov základná požiadavka, ku ktorej sa tiež hlási.

Soňa Puterková zo Slovenskej komory učiteľov dnes uviedla, že na stretnutie s ministrom prišli najmä pre výzvu vláde od komory učiteľov. Dlhé roky sa podľa nej nerieši otázka statusu učiteľov, finančného zabezpečenia škôl či veľké rozdiely medzi školami, ktoré ministerstvo nerieši dofinancovaním škôl.

„Sme však radi, že sme dospeli k zhode v otázke platov učiteľov a minister uznáva, že pedagogickí zamestnanci majú nízke platy v porovnaní so zahraničím,“ dodala Puterková s tým, že komora učiteľov bude rada súčasťou pracovných skupín na ministerstve.

Na stretnutí sa zúčastnil aj Branislav Kočan z Iniciatívy bratislavských učiteľov, podľa ktorého existuje nedôvera medzi učiteľmi a ministerstvom školstva. „Čo sa týka štatistík, niekedy máme dojem, že ministerstvo alebo vláda sa riadi výrokom Winstona Churchilla, že dôveruje iba tým štatistikám, ktoré si vymyslí sama,“ dodal Kočan s tým, že iniciatíva siaha pri štatistických údajoch iba po dôveryhodných zdrojoch.

Kočan kritizuje aj fakt, že minister síce hovorí o záujme zvyšovať platy, na druhej strane však učitelia nedostávajú žiadne konkrétne záruky a čísla, ale iba prísľuby. Kočan dnes potvrdil, že Iniciatíva bratislavských učiteľov sa rada zúčastní na pracovných skupinách.

Iniciatíve však stále chýba odpoveď vlády na výzvu od Slovenskej komory učiteľov. Ani programové vyhlásenie vlády nemusí podľa Kočana byť garanciou. „Vyhlásenie je jedna vec. To, ako sa plní, je druhá vec,“ hovorí Kočan s tým, že boli by radi, ak by sa záväzky pretavili do legislatívnych opatrení. Vo forme zákonov by boli totiž záväznejšie.

Slovenská komora učiteľov vyzvala 21. októbra vládu SR, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur.

Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou komory učiteľov je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #platy učiteľov #Juraj Draxler
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy