Fico: Stratégia EÚ k migračnej kríze nefunguje

Na Európskej rade podľa slovenského premiéra Roberta Fica pri otázkach migrácie nevládla pozitívna nálada.

18.12.2015 15:19 , aktualizované: 19.12.2015 09:15
Fico, summit Foto: ,
Premiér Robert Fico počas príchodu na summit EÚ v Bruseli.
debata (69)
„Tu je jednoducho akási zhoda, taká veľmi smutná zhoda, na základe ktorej konštatujeme, že stratégia ako sa postaviť k bezprecedentnej kríze, nefunguje. Je veľmi zlé, ak len teraz hovoríme o ochrane hraníc, hot-spotoch, ak sa nechce uznať, že myšlienka kvót bola fiaskom,“ uviedol Fico po skončení dvojdňového summitu v Bruseli, ktorý bol posledným tohto roku.

Fico na tlačovej konferencii upozornil, že zatiaľ Európskej únii veľmi pomáha počasie, pokiaľ ide o prílev migrantov do EÚ. Tých, ako dodal, prichádza denne cez grécko-tureckú hranicu približne štyritisíc. „Nie je nejaká pozitívna nálada, dnes nám pomáha len a len počasie, čo bude na jar, sa nedá odhadnúť,“ povedal premiér s tým, že migračná kríza nie je vyriešená a bez Turecka ani nebude.

„Treba presne povedať, na čo presne tri miliardy eur z Únie pre Turecko pôjdu. Platí, že Turecko je kľúčový hráč a pokiaľ nepomôže Únii so zadržiavaním migrantov, tak nezvládneme migračnú krízu, ktorá bude na jar pokračovať,“ skonštatoval premiér. Ako dodal, Slovensko podporuje myšlienku Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. K tejto myšlienke by sa mali vyjadriť hlavy vlád a štátov počas holandského predsedníctva v Rade EÚ, teda v prvom polroku 2016.

Podľa premiéra na summite ani nikto nehovoril o trvalých kvótach. Nikto neprišiel s novým návrhom, len tak platonicky sa opakuje, že treba dokončiť to, čo schválili, dodal Fico s tým, že keďže sa na základe povinných kvót prerozdelilo 184 ľudí, kvóty možno označiť za fiasko.

Lídri EÚ na summite hovorili aj o situácii v Sýrii a Líbyi. „V záveroch sme prijali, že mier nie je možný bez zmeny režimu v Sýrii,“ oznámil Fico. Ako zdôraznil, názory na to, či musí prezident Baššár al-Assad odísť, sa líšia. Slovensku však záleží na pokoji v tejto krajine.

Ako by mala pohraničná stráž vyzerať, má byť známe do júna 2016. Závery summitu EÚ hovoria, že pozícia k nej má byť prijatá počas holandského predsedníctva. To trvá od 1. januára do 30. júna 2016. Po Holandsku nastupuje do úlohy predsedníckej krajiny Slovensko. Teda aj Bratislava bude dolaďovať proces schválenia pohraničných zborov.

„Ide o dôležitú legislatívu, do ktorej sme pripravení naplno investovať po holandskom predsedníctve. S najväčšou pravdepodobnosťou našou úlohou budú rokovania s Európskym parlamentom, takzvané trialógy,“ uviedol pre Pravdu slovenský veľvyslanec pri EÚ Peter Javorčík.

Podľa návrhu Európskej komisie pohraničná stráž bude mať najmenej 1 500 odborníkov, ktorí budú môcť byť nasadení do troch dní. Využívať bude spoločné technické vybavenie, ktoré poskytnú členské štáty. Tie môžu požiadať o vykonanie spoločných operácií a rýchlych pohraničných zásahov, ak sa ocitnú pod migračným tlakom.

Viaceré krajiny, najmä Grécko, majú problém s tým, že za istých okolností by pohraničné zbory mohli byť nasadené aj bez dotknutej krajiny. Mohlo by sa to stať v prípade, že by štát nemohol alebo nechcel zvládať ochranu vonkajšej schengenskej hranice.

Premiér Fico však nevidí zásadnejší problém s istým obmedzením suverenity. "Spoločnú hranicu musíme zabezpečiť spoločne. Prispejeme všetkým tým, čo máme k dispozícii. Aj personálne, aj finančne. Môže sa stať, že zlyhá Ukrajina a obrovské množstvo ľudí sa bude snažiť dostať do EÚ. Slovensko môže potrebovať pomoc. Netreba sa tomu brániť. Preto celkom neberiem do úvahy ideologické a teoretické diskusie o tom, či náhodou nie je prítomnosť pohraničnej jednotky narušením suverenity. Ak ide o ochranu hranice, čert to zobral,“ vyhlásil Fico. (su, am)

69 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Robert Fico #utečenci #summit EÚ