Podľa Figeľa najväčším negatívom roka boli kauzy Váhostav a alobal

Najväčším negatívom roka 2015 boli podľa predsedu KDH Jána Figeľa kauzy "Váhostav" a "alobal". Znamená to nespravodlivosť, ktorá má nielen justičné dimenzie, ale aj ekonomické voči živnostníkom a malým podnikateľom ukráteným na mzdách.

30.12.2015 11:03
Ján Figeľ Foto:
Šéf KDH Ján Figeľ.
debata (30)

„Zvýšený odbyt alobalu pri vládnutí Smeru súvisí s rastúcou korupciou – je dnes takmer všade. Jánošove alobalíčky sú karikatúrou nielen dotačnej politiky jeho priateľa Roberta Fica v baníctve, ale aj jeho sociálnej balíčkovej politiky. Alobalíčky a balíčky sú vyjadrením chorej štátnej politiky. Zdravý a rozumný sociálny štát vyzerá inak,“ vyhlásil Figeľ.

KDH preto podľa Figeľa volá po právnom štáte, po vymožiteľnosti práva a účinnej spravodlivosti. „Bolo nevyhnutné začať to cez deharabinizáciu, k čomu sa KDH odhodlalo programovo už v roku 2012 a k čomu došlo vďaka novele ústavy v roku 2014. Dnes sa dá hovoriť o významných pozitívnych zmenách v súdnictve, v ktorých však treba pokračovať,“ konštatoval.

Podľa neho je stále málo svetla v oblasti ochrany zákonnosti, teda v oblasti prokuratúry a vyšetrovania v policajnom zbore. „Štyri roky si bude národ pamätať ako vládnutie jednej strany bez účinnej kontroly. Pripomína to horšie obdobia minulosti aj pre monopol moci, ale hlavne pre nedostatok účinnej kontroly. Myslím tým verejné obstarávanie, hospodárenie verejnej správy, ale aj kontrolu zákonnosti,“ dodal.

Predseda KDH upozornil na mnohé problémy na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Fico zahral divadlo pri obsadzovaní úradu, ktorému posilnili kompetencie, kde si zo zásuvky vybral osobu, ktorá spolupracovala pri príprave PPP projektu na R1 a tiež s firmou, ktorá vybrala víťaza z jedinej ponuky pre zlodejskú gabčíkovskú kompu.

Podpredsedom úradu sa stal okresný predseda Smeru z Bratislavy Andrej Holák, ktorý bol zodpovedný za prípravu predražených a podvodných diaľničných kontraktov PPP,“ povedal Figeľ s tým, že tento úrad nadbieha vládnej línii obstarávania, ktorá je spätá s množstvom zlyhaní, na ktoré reaguje Európska komisia korekciami eurofondov, čím Slovensko prichádza navždy o stovky miliónov eur. „Celkovo aj preto prídu ľudia o miliardu eur z eurofondov,“ do­dal.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Ján Figeľ #kauza Váhostav
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy