„Preto si myslím, že je potrebné vysvetľovať, aká je situácia, nezveličovať určité ťažkosti či problémy a nevyvolávať ešte väčšie predsudky,“ uviedol šéf Zastúpenia EK na Slovensku. Viac ako dávať dôraz na negatívne aspekty by sa podľa Chreneka malo ľuďom vysvetľovať, prečo utečenci idú do Európy a ako im možno pomôcť.
Na otázku, s akou najmylnejšou predstavou v súvislosti s migráciou sa stretol, uviedol, že Slovensko sa určite v najbližších rokoch nemusí obávať prílevu desaťtisícov či státisícov utečencov, ktorí by zmenili našu kultúru a tradície.Zdôraznil, že pokiaľ sa hovorí o príchode utečencov na Slovensko, tie čísla sa pohybujú skôr v stovkách. „Máme možnosti, ako pomôcť ľuďom z krajín zmietaných vojnovými konfliktami a ako ich prospešne začleniť do spoločnosti.
Európa potrebuje účinnú spoluprácu, dobre fungujúci systém, efektívne chránené hranice, kontrolu nad tým, kto prichádza do Európy, ale aj ľudskosť,“ priblížil Chrenek postoj Európskej komisie.
„Na druhej strane veľa Slovákov utečencom dobrovoľne pomáha. Aktívne pôsobia aj slovenské humanitárne organizácie, či už je to Slovenská katolícka charita, Magna – Deti v núdzi alebo Človek v ohrození, ktoré pôsobia vo viacerých krajinách na balkánskej ceste a účinne pomáhajú zvládnuť utečeneckú krízu,“ zdôraznil.
Pokiaľ ide o ďalší omyl, s ktorým sa v súvislosti s migračnou a utečeneckou krízou často stretáva, je to nerozoznávanie medzi utečencami a ekonomickými migrantmi. Takisto zdôraznil, že terorizmus by sa nemal spájať s migrantmi alebo utečencami.
„Pre mňa je tiež dôležité, aby sa nekládlo rovná sa medzi utečencov a teroristov, pretože práve utečenci sú ľudia, ktorí utekajú pred terorom a ohrozením života a potrebujú ochranu,“ uzavrel Chrenek.