Nový Vodný plán Slovenska neakceptuje pripomienky ochranárov

Vláda schválila aktualizáciu Vodného plánu Slovenska, ktorý zahŕňa plán manažmentu národnej časti správneho územia povodia Dunaja vrátane čiastkových povodí riek Morava, Váh, Hron, Ipeľ, Slaná, Bodva, Hornád, Bodrog a plán manažmentu správneho územia povodia Visly vymedzeného čiastkovým povodím riek Dunajec a Poprad.

13.01.2016 12:00
debata (3)

Dokument, ktorého prvá verzia bola vypracovaná v roku 2009, vyhodnocuje predchádzajúce obdobie a na najbližších šesť rokov stanovuje opatrenia na dosiahnutie dobrého stavu vôd. Vodný plán Slovenska určuje rámcové úlohy na ochranu vôd a na vode závislých ekosystémov, ako aj na ich udržateľné a hospodárne využívanie. Dokument sa riadi Rámcovou smernicou EÚ o vode z roku 2000, ktorá zavádza spoločnú vodnú politiku členských štátov Únie.

Hlavným cieľom schváleného dokumentu je na základe prehodnotenia a aktualizácie prvého plánu manažmentu povodí aktualizovať program opatrení zameraný na dosiahnutie environmentálnych cieľov Rámcovej smernice o vodách. Plány manažmentu povodí sa prehodnocujú a aktualizujú každých šesť rokov a sú podkladom na vypracovanie medzinárodných plánov povodí.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v predkladacej správe zdôrazňuje, že Vodný plán Slovenska vytvára predpoklady pre komplexnú ochranu vôd a zabezpečenie dostatku vody pre pokrytie všetkých potrieb spoločnosti. „Dobrá kvalita vody prispeje k zabezpečeniu zásobovania obyvateľstva zdravotne bezpečnou pitnou vodou, čo bude mať pozitívny vplyv na kvalitu života a zdravie obyvateľstva,“ uvádza. O dosiahnutom pokroku v pláne opatrení sa podáva správa Európskej komisii.

Plán neakceptuje pripomienky k malým vodným elektrárňam

Hromadná pripomienka odborníkov a laickej verejnosti žiada prehodnotiť postoj Ministerstva životného prostredia k ďalšiemu podporovaniu výstavby malých vodných elektrární na Slovensku a žiadajú ich obmedzenie minimálne dovtedy, kým sa nezlepšia požadované ukazovatele na dosahovanie dobrého ekologického stavu vôd. Namiesto sivej infraštruktúry žiadajú do vodného plánu zaradiť zelené opatrenia. MŽP túto pripomienku neakceptovalo z dôvodu povinnosti plniť záväzky vlády v oblasti energetickej politiky. Vláda sa podľa ministerstva zaviazala, že vyvinie maximálne úsilie pri zvyšovaní podielu obnoviteľných zdrojov energie na výrobe a spotrebe elektriny.

Podľa pripomienky je Vodný plán Slovenska formálny, chybový a vágny dokument, ktorý nemá ambíciu presadiť zlepšenie stavu vôd. Pre tieto nedostatky je nepoužiteľný pre orgány štátnej vodnej správy, ktoré ho majú presadzovať do praxe, ako aj pre subjekty, ktoré by mali realizovať program opatrení. Požadujú, aby sa materiál prepracoval. MŽP trvá na tom, že materiál je vypracovaný v súlade s legislatívnymi predpismi Slovenskej republiky, do ktorých sú transponované všetky požiadavky vyplývajúce z právne záväzných aktov Európskej únie v oblasti vôd.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ochrana vôd #Vodný plán Slovenska #zelené opatrenia #malé vodné elektrárne