Muž po streľbe policajtov zomrel

Snaha o vyšetrenie 45-ročného muža v Liskovej neďaleko Ružomberka sa skončila tragédiou. Muž zaútočil na policajtov a tí doňho vypálili niekoľko rán. Streľbu a primeranosť postupu mužov zákona už preveruje inšpekcia ministerstva vnútra.

28.01.2016 09:04
streľba, Liskova Foto: ,
Ulica v Liskovej, kde sa v utorok strieľalo.
debata (225)

Policajti prišli v utorok večer do domu, kde žil 45-ročný Ferdinand spolu s rodičmi, aby robili asistenciu psychiatrovi. Muža vyšetrovala polícia, pretože na sociálnych sieťach podnecoval k útokom na policajtov.

„Súdny lekár išiel vykonať vyšetrenie duševného stavu 45-ročného Ferdinanda¤P. Po príchode do rodinného domu muž najskôr slovne a následne fyzicky vojenským nožom napadol policajta. V chodbe ho bodol do pravého stehna,“ uviedla hovorkyňa žilinskej krajskej polície Jana Balogová. Lekár aj s policajtom vybehli po útoku z domu k policajnej hliadke, ktorá ostala vonku. „Útočník sa vyrútil za nimi a vyhrážal sa zabitím aj ostatným dvom policajtom,“ pokračuje hovorkyňa. Po varovnom výstrele sa Ferdinand stiahol do domu a policajti si zavolali na pomoc ďalšie posily.

Neskôr podľa Balogovej agresívny muž opäť vyšiel von aj s nožom a ďalej sa vyhrážal policajtom, nereagoval ani na výzvy, aby prestal, ani na varovný výstrel do vzduchu. „Útočník opäť nožom ohrozoval policajta. Z dôvodu bezprostredného ohrozenia života a zdravia a po neuposlúchnutých márnych výzvach použili policajti proti útočníkovi zbraň,“ doplnila Balogová. Zasiahli ho niekoľkými strelami.

Zraneného policajta záchranári po ošetrení previezli s bodným poranením v oblasti stehna do nemocnice do Ružomberku. S osem centimetrov hlbokou ranou sa už lieči doma. Ferdinand, ktorého policajti strelili do brucha, drieku a panvy, zomrel. „45-ročný muž počas transportu do nemocnice podľahol strelným poraneniam,“ informoval Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Ľudia z okolia, kde došlo k streľbe, počuli v utorok večer asi päť výstrelov. „Myslel som si, že sú to petardy. Otvoril som dvere, on už bol na zemi a ešte žil,“ opísal večernú drámu muž zo susedstva. „Bolo počuť streľbu, tak som sa radšej zamkla,“ povedala žena z neďalekej prevádzky. Ferdinand, ktorý pracoval mimo dediny, mal podľa niektorých ľudí psychické problémy posledný rok.

Starosta Liskovej Jozef Murina muža veľmi nepoznal. Ani on, ani susedia ho neoznačili ako agresívneho. Na obecnom úrade s ním neriešili v minulosti žiadne priestupky ani iné negatívne záležitosti. Starosta bližšie podrobnosti policajného zásahu nepoznal. „Veľmi ma mrzí, že došlo k takejto situácii a mrzí ma, že zomrel mladý človek,“ uviedol Murina.

Postup policajtov pri zásahu v Liskovej preveruje inšpekcia ministerstva vnútra. „Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa, zatiaľ nebola obvinená žiadna konkrétna osoba, momentálne prebiehajú procesné úkony,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiašová. Inšpekcia bude vyhodnocovať aj to, či bolo použitie zbrane adekvátne situácii.

© Autorské práva vyhradené

225 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #streľba