Počet zatvorených škôl klesá, tvrdí ministerstvo

Z počtu 6 724 škôl ostalo vo štvrtok zatvorených 114 škôl pre štrajk, tvrdí ministerstvo školstva.

28.01.2016 12:20 , aktualizované: 14:03
debata (3)

„Presne 114 zatvorených škôl z dôvodu štrajku vo štvrtok k 10:00 hodine evidujú okresné úrady v sídle kraja, čo predstavuje 1,70 percenta všetkých škôl. Trend zapojenosti škôl do štrajku pokračuje v klesajúcej tendencii,“ informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ako ďalej hovorkyňa informuje, najviac klesol počet škôl zapojených do štrajku v Bratislavskom kraji, a to o 12 škôl. Dnes je ich teda v Bratislavskom kraji zatvorených 22. Počet zatvorených škôl sa oproti strede nezmenil v Trenčianskom kraji, ostalo ich zavretých 15. V ostatných krajoch počty zatvorených škôl klesli. „Celkovo sa oproti strede znížil počet zatvorených škôl o 23, oproti pondelku o 65 škôl,“ dodala Dupaľová Ksenzsighová.

V prepočte na percentá je najviac škôl zatvorených v Nitrianskom kraji, a to 4,05 percenta, teda 25 škôl zo 617. Jedna škola je zavretá v Prešovskom kraji, čo predstavuje 0,08 percenta. V Trnavskom kraji vo štvrtok ostalo zavretých 16 škôl, v Žilinskom 15, v Banskobystrickom 14 a v Košickom šesť škôl.

Iniciatíva slovenských učiteľov na údaje ministerstva školstva reaguje tým, že podľa jej informácií sú školy dennodenne nútené písomne alebo telefonicky odpovedať na otázku, koľko učiteľov štrajkuje a či je škola zatvorená alebo nie. Orgány, ktoré prieskum robia, však podľa iniciatívy vôbec nezaujíma, či škola nepracuje v obmedzenom režime, hoci niektoré školy sa túto informáciu pokúšajú uviesť. „Údaj o zatvorených školách nie je smerodajný. Podľa našich informácií z dnešného rána z približne 750 škôl zapojených do štrajku je okolo 270 zatvorených alebo v obmedzenom režime. To znamená, že zabezpečujú len dozor nad najmladšími žiakmi, prípadne náhradný rozvrh pre niekoľko tried. V ostatných školách je však vyučovanie zrejme narušené, pretože sa v nich nachádza minimálne jeden, ale vo väčšine prípadov väčší počet štrajkujúcich učiteľov. Vyjadrenie ministra školstva, že štrajkuje len niekoľko škôl, je preto skresľujúce,“ dodáva iniciatíva.

Zástupcovia iniciatívy reagujú aj na pondelkové vyjadrenie ministra školstva Juraja Draxlera, keď uviedol, že podľa jeho informácie sa zo zdravotných poisťovní odhlásilo pre štrajk 6 969 zamestnancov. „Tento údaj považujeme za nedôveryhodný z dvoch dôvodov. Prvým je, že členovia štrajkového výboru volali do súkromných zdravotných poisťovní Union a Dôvera, ktoré potvrdili, že počty odhlásených učiteľov ministerstvu neposkytli, ale ich ani sami nepoznajú, keďže nevedia povedať, či je daný odhlásený človek učiteľ alebo nie. Druhým dôvodom je, že zamestnávateľ má podľa zákona o zdravotnom poistení povinnosť odhlásiť zamestnanca do ôsmich pracovných dní od jeho vstupu do štrajku,“ dodáva iniciatíva s tým, že údaje z prvého dňa teda v žiadnom prípade nie sú spoľahlivé. Iniciatíva zároveň povzbudzuje všetky školy a školské zariadenia, aby sa kedykoľvek pripojili do časovo neobmedzeného štrajku a aktívne organizovali sprievodné akcie vo svojich regiónoch.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #školy #ministerstvo školstva #štrajk učiteľov