Z celkového počtu 6 724 škôl a školských zariadení zostalo včera podľa ministerstva zatvorených 114, čo predstavuje 1,70 percenta. Údaje mu odovzdali okresné úrady. „Trend zapojenosti škôl do štrajku pokračuje v klesajúcej tendencii,“ konštatovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Najviac klesol počet zatvorených škôl v Bratislavskom kraji, a to o 12, v Trenčianskom kraji nefunguje od stredy 15 týchto zariadení. V ostatných krajoch postupne počty zavretých škôl klesli. „Celkovo sa oproti strede znížil počet zatvorených škôl o 23, oproti pondelku o 65 škôl,“ dodala Dupaľová Ksenzsighová.
Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá štrajk organizuje, tvrdí, že školy sú každý deň nútené písomne alebo telefonicky odpovedať na otázku, koľko učiteľov štrajkuje a či je škola zatvorená, alebo nie. Orgány, ktoré prieskum robia, však podľa iniciatívy nezaujíma, či škola nepracuje v obmedzenom režime, hoci niektoré z nich sa túto informáciu pokúšajú uviesť.
„Podľa našich informácií zo štvrtkového rána z približne 750 škôl zapojených do štrajku je okolo 270 zatvorených alebo v obmedzenom režime. V ostatných školách je však vyučovanie zrejme narušené, pretože sa v nich nachádza minimálne jeden, ale vo väčšine prípadov väčší počet štrajkujúcich učiteľov,“ dodáva iniciatíva.
Štrajkujúci učitelia pokračujú v protestných zhromaždeniach, dnes sa stretnú v Banskej Bystrici, plánujú tiež darovať krv, debatovať či vystúpiť na Devín.
Na utorok zvolal Mojmír Mamojka (Smer) mimoriadny výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Pozval naň ministra školstva Juraja Draxlera, zástupcov Iniciatívy slovenských učiteľov aj šéfa školských odborov Pavla Ondeka. Mamojka jasný výsledok stretnutia neočakáva. „Ako pragmatik hovorím, že veľa nevyriešime. Principiálne, v mnohých veciach majú pravdu, nikto netvrdí, že v školstve je peňazí dosť. Štrajkujúci učitelia si však kazia obsah formou. Nám sa končí mandát 5. marca, tak reálne, čo môžeme za štyri týždne vyriešiť?“ pýtal sa.
Ani jeden z iniciátorov zasadnutia, podpredseda výboru Martin Fronc (KDH), ešte nevie, aké uznesenie prijmú. „Musíme ho dohodnúť s vládnymi poslancami, lebo oni majú väčšinu. Chcem hľadať spoločné riešenie v pondelok,“ povedal. Podľa neho by aspoň do budúcnosti mohol padnúť záväzok „niečo so školstvom urobiť“.
Niektorí žiaci, napríklad na Základnej škole na Sadovej ulici v Senici, dnes pre štrajk nedostanú výpisy polročných vysvedčení. Rodičia si však známky svojich detí nájdu v internetových žiackych knižkách.
Základná škola na Ostredkovej v Bratislave informovala, že napriek pokračujúcemu štrajku nastúpia dnes o 8. h do školy všetci žiaci prvého stupňa a prevezmú si výpisy vysvedčenia. Vyučovanie im bude trvať iba jednu vyučovaciu hodinu. Hneď potom si výpisy vysvedčenia prevezmú žiaci druhého stupňa.
Podľa školského zákona v posledný deň prvého polroka školského roka má triedny učiteľ vydať žiakovi výpis slovného hodnotenia alebo kvalifikácie žiaka za polrok, postup v prípade štrajku však zákon nerieši. V pondelok 1. februára čakajú školákov polročné prázdniny.