Niektorí žiaci nedostanú pre štrajk polročné vysvedčenia

Počet štrajkujúcich učiteľov podľa ministerstva školstva opäť klesol. Jeho organizátori však opäť tvrdia, že údaje ministerstva nie sú správne. Isté je, že v niektorých školách kvôli protestu zrušili dnešné odovzdávanie výpisov polročného hodnotenia a situáciou v školstve sa v utorok budú zaoberať poslanci výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

štrajk, učitelia, košice
Podporu štrajkujúcim učiteľom včera vyjadrili aj účastníci stretnutia na Hlavnej ulici v Košiciach.
Autor: ,

Z celkového počtu 6 724 škôl a školských zariadení zostalo včera podľa ministerstva zatvorených 114, čo predstavuje 1,70 percenta. Údaje mu odovzdali okresné úrady. „Trend zapojenosti škôl do štrajku pokračuje v klesajúcej tendencii,“ konštatovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Najviac klesol počet zatvorených škôl v Bratislavskom kraji, a to o 12, v Trenčianskom kraji nefunguje od stredy 15 týchto zariadení. V ostatných krajoch postupne počty zavretých škôl klesli. „Celkovo sa oproti strede znížil počet zatvorených škôl o 23, oproti pondelku o 65 škôl,“ dodala Dupaľová Ksenzsighová.

Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá štrajk organizuje, tvrdí, že školy sú každý deň nútené písomne alebo telefonicky odpovedať na otázku, koľko učiteľov štrajkuje a či je škola zatvorená, alebo nie. Orgány, ktoré prieskum robia, však podľa iniciatívy nezaujíma, či škola nepracuje v obmedzenom režime, hoci niektoré z nich sa túto informáciu pokúšajú uviesť.

„Podľa našich informácií zo štvrtkového rána z približne 750 škôl zapojených do štrajku je okolo 270 zatvorených alebo v obmedzenom režime. V ostatných školách je však vyučovanie zrejme narušené, pretože sa v nich nachádza minimálne jeden, ale vo väčšine prípadov väčší počet štrajkujúcich učiteľov,“ dodáva iniciatíva.

Štrajkujúci učitelia pokračujú v protestných zhromaždeniach, dnes sa stretnú v Banskej Bystrici, plánujú tiež darovať krv, debatovať či vystúpiť na Devín.

Na utorok zvolal Mojmír Mamojka (Smer) mimoriadny výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Pozval naň ministra školstva Juraja Draxlera, zástupcov Iniciatívy slovenských učiteľov aj šéfa školských odborov Pavla Ondeka. Mamojka jasný výsledok stretnutia neočakáva. „Ako pragmatik hovorím, že veľa nevyriešime. Principiálne, v mnohých veciach majú pravdu, nikto netvrdí, že v školstve je peňazí dosť. Štrajkujúci učitelia si však kazia obsah formou. Nám sa končí mandát 5. marca, tak reálne, čo môžeme za štyri týždne vyriešiť?“ pýtal sa.

Čítajte viac

Ani jeden z iniciátorov zasadnutia, podpredseda výboru Martin Fronc (KDH), ešte nevie, aké uznesenie prijmú. „Musíme ho dohodnúť s vládnymi poslancami, lebo oni majú väčšinu. Chcem hľadať spoločné riešenie v pondelok,“ povedal. Podľa neho by aspoň do budúcnosti mohol padnúť záväzok „niečo so školstvom urobiť“.

Niektorí žiaci, napríklad na Základnej škole na Sadovej ulici v Senici, dnes pre štrajk nedostanú výpisy polročných vysvedčení. Rodičia si však známky svojich detí nájdu v internetových žiackych knižkách.

Základná škola na Ostredkovej v Bratislave informovala, že napriek pokračujúcemu štrajku nastúpia dnes o 8. h do školy všetci žiaci prvého stupňa a prevezmú si výpisy vysvedčenia. Vyučovanie im bude trvať iba jednu vyučovaciu hodinu. Hneď potom si výpisy vysvedčenia prevezmú žiaci druhého stupňa.

Podľa školského zákona v posledný deň prvého polroka školského roka má triedny učiteľ vydať žiakovi výpis slovného hodnotenia alebo kvalifikácie žiaka za polrok, postup v prípade štrajku však zákon nerieši. V pondelok 1. februára čakajú školákov polročné prázdniny.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.