Fico: KDH má v DNA rozbíjanie vlády

KDH má podľa premiéra Roberta Fica v DNA rozbíjanie vlády. Ako povedal v rozhovore, KDH rozbilo každú vládu.

30.01.2016 10:57 , aktualizované: 14:16
Robert Fico, premiér Foto: ,
Predseda vlády Robert Fico.
debata (125)

„To je riziko, s ktorým musíte rátať, že ak KDH podáte ruku, musíte rátať s tým, že vám ujdú z vlády. Oni to majú v DNA. Ak majú v DNA rozbíjanie vlády a idete s nimi do vlády, musíte rátať, že to DNA sa niekedy vyplaví na povrch,“ vyhlásil Fico. Podľa neho je dnes veľmi zlé, ak sa politici vyhradzujú, že o niečo nestoja. „Keby som začal mať výhrady, že s týmto nie, lebo sa mi nepáči, kam sa dostaneme. Ľudia vo voľbách rozhodnú. Sadneme si, porozprávame sa,“ povedal s tým, že sú v politike aj pošahanci, s ktorými nechce mať Smer nič spoločné.

Fico pripúšťa, že aj napriek víťazstvu vo voľbách nemusí byť jeho strana súčasťou vlády. Tak to bolo aj v roku 2010, keď Smer s takmer 35 percentami vyhral voľby a druhá strana v poradí mala 15 percent. „Napriek tomu sme išli do opozície. Musím rátať so všetkým. Všímam si, že čím sú strany menšie, tým skôr majú zostavenú vládu. Majú rozdelené funkcie veľmi rýchlo. Treba pokorne nohami šúchať pod stolom a ísť k voľbám s rešpektom. Ľudia rozhodujú. Pozrieme sa, aké karty rozdajú a na základe toho sa potom rozhodneme,“ konštatoval Fico.

Smer v tomto volebnom období dvakrát menil ústavu. Raz s KDH, druhýkrát s Mostom-Híd. „Schopnosť získavať ústavnú väčšinu napovedá o tom, že sme schopní komunikovať a prinášať témy, ktoré nachádzajú podporu aj u iných politických strán. Či to už bola významná zmena v súdnictve alebo ochrana definície manželstva alebo ochrana pitnej vody,“ povedal.

Pri zostavovaní vlády má každá strana podľa neho predstavu, čo by chcela vláda dosiahnuť za štyri roky. „S potenciálnym koaličným partnerom hovoríte o témach, v ktorých máte prienik, kde nachádzate spoločné body. Neriešime v tejto chvíli otázky, ako povedal jeden politik, že nestojí o objatie Smeru. Niekto povedal, že my stojíme o objatie? Na čo sú takéto vyjadrenia,“ dodal Fico.

Figeľ: KDH Ficovi prekáža, lebo sa vzoprelo okrádaniu ľudí

Ficovi KDH podľa predsedu hnutia Jána Figeľa prekáža, lebo sa vzoprelo okrádaniu ľudí a živnostníkov pri výstavbe diaľnic, v zdravotníctve a pri verejnom obstarávaní. Ako povedal Figeľ v reakcii na slová Fica, že KDH ma v DNA rozbíjanie vlády, namiesto skutočného riešenia vysokej nezamestnanosti, kolabujúceho zdravotníctva a upadajúceho školstva Robert Fico používa klamstvo a šíri strach a nenávisť v politike. „Útočí na nespokojných učiteľov, zdravotné sestry a dokonca aj biskupov,“ upozornil Figeľ. Podľa neho KDH má pripravené konkrétne kroky na štyri roky, má odborníkov a má odvahu dať Slovensko do poriadku, aby bolo viac spravodlivosti a skutočného rozvoja. „Je čas na pozitívnu zmenu a na víťazstvo zodpovednosti. KDH urobí všetko pre to, aby 5. marca skončila politika korupcie a nenávisti, aby tandem Široký – Fico ukončil svoje vládnutie,“ vyhlásil Figeľ.

KDH podľa Figeľa stálo vždy na strane ľudskej dôstojnosti, práva a demokracie. „Rástli sme v zápase s komunistickou mocou, ktorej súčasťou bol aj Robert Fico; neuhli sme v konflikte s Mečiarom, ktorého si neskoršie Robert Fico vybral spolu s Jánom Slotom za koaličného partnera. A neuhneme ani v zápase o spravodlivosť dnes, keď obhajujeme oprávnené záujmy slabších – živnostníkov v kauze Váhostav, protestujúcich učiteľov a zdravotné sestry,“ zdôraznil Figeľ s tým, že spravodlivosť je pre KDH viac, ako vládne funkcie. Konštatoval, že pre rozhodnutia kresťanských demokratov sú spravodlivosť a zodpovedná solidarita cieľom, cestou a kritériom úsilia.

Figeľ pripomenul, že KDH zachraňovalo stabilitu prvej koaličnej vlády, keď sa rozpadlo VPN. „KDH bolo pilierom širokej koalície za prvej Dzurindovej vlády, napriek odchodu neuspokojeného Roberta Fica z SDĽ. Keď začiatkom roka 2006 sa premiér Mikuláš Dzurinda rozhodol nenaplniť programové vyhlásenie vlády vo veci zmluvy o práve na výhradu vo svedomí, KDH sa s tým nezmierilo a zvolilo radšej odchod z vlády a z vedenia parlamentu. Nedržali sme sa funkcií, ale žiadali sme splnenie dohody pri vytvorení vlády. Bol to principiálny postoj pri nemateriálnej záležitosti, posilňujúcej slobodu každého človeka,“ zdôraznil. Aj v ostatnej koalícii premiérky Ivety Radičovej bolo podľa Figeľa KDH stabilizujúcou súčasťou. „Niesli sme zodpovednosť za náročné rezorty vnútra, dopravy a zdravotníctva. A presadili sme zrušenie veľa opatrení, ktoré Smer prijal alebo pripravil, napríklad predražené PPP diaľničné kšefty,“ dodal.

125 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #KDH