Zdravotné sestry sú ochotné rokovať a dospieť ku kompromisu

Sestry a pôrodné asistentky sú ochotné rokovať a pristúpiť na kompromis. K detailom sa však zástupkyne sestier zatiaľ nechceli vyjadrovať.

02.02.2016 16:53
tk, sk sapa, sestričky, zdravotná sestra Foto: ,
Na snímke Monika Kavecká a Iveta Lazorová z Odborového združenia sestier.
debata (121)

„Pán minister, chceme sa dohodnúť. Chceme sa dohodnúť hlavne s vládou SR. Veríme, že nešlo o prázdne slová a skoro prídu aj činy. Sestry sú pripravené rokovať o kompromisnom návrhu, aby sme zabránili ďalším škodám v slovenskom zdravotníctve,“ povedala na brífingu predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová načrtla, že kompromis je v otázke financií. „Zatiaľ sme návrh neodoslali ani na vládu, ani na ministerstvo. Momentálne prebieha diskusia medzi jednotlivými sestrami, ktoré sú vo výpovediach. V prvom rade ony by mali rozhodnúť o tom, či to bude pre ne satisfakcia, ak kompromisy urobíme. Momentálne sa pracuje na finálnej podobe,“ ozrejmila Lazorová. Prezidentka dodala, že sestry výzvu na rokovania cez médiá dali, na ťahu je teraz ministerstvo.

Ako však upozornila Kavecká, výpovede ešte plynú sestrám a pôrodným asistentkám v Dolnom Kubíne, v Trenčíne, v Martine a v Trstenej. „Ak sú dnes presúvané sestry z Dolného Kubína na výpomoc do žilinskej fakultnej nemocnice, pýtame sa, čo budú robiť vedenia nemocníc, keď odíde časť sestier z nemocnice v Dolnom Kubíne, kde potom budú hľadať sestry pre žilinskú nemocnicu,“ argumentuje Kavecká.

V Trenčíne podľa nej odchádzajú v drvivej väčšiny pôrodné asistentky. „Ako bude fungovať bez pôrodných asistentiek pôrodnícke oddelenie tejto nemocnice? Nech odpovie pán minister,“ apeluje Kavecká.

Celkovo by podľa sestier mohlo z nemocníc odísť ešte zhruba 120 sestier a pôrodných asistentiek.

O pacientov je postarané, tvrdí ministerstvo

Zdravotná starostlivosť vo Fakultnej nemocnici v Žiline je podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka zabezpečená. "O všetkých pacientov je adekvátne postarané,“ konštatoval po utorňajšej návšteve nemocnice minister.

Nemocnica v Žiline mala k utorku približne 800 hospitali­zovaných pacientov. Za ostatné dva dni prijala na hospitalizáciu 118 nových pacientov. Zároveň do utorňajšieho obeda bolo v nemocnici vykonaných vyše 50 operácií, z toho väčšina plánovaných. „Na všetkých oddeleniach nemocnice sú naplánované a personálne zabezpečené služby, vrátane medializovaného oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ skonštatovalo ministerstvo zdravotníctva.

Podobne je podľa rezortu zdravotná starostlivosť zabezpečená aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove. „V pondelok bolo v prešovskej nemocnici hospitalizovaných celkovo 714 pacientov, v utorok sa počet hospitalizovaných zvýšil na 760. Zároveň za posledné dva dni bolo v tejto nemocnici operovaných 61 pacientov,“ oznámilo ministerstvo.

Rezort vyjadril ľútosť, že predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Kavecká v utorok zrušila dlhodobo plánované rokovanie ku kolektívnej zmluve v žilinskej nemocnici. „Opätovne tak znemožnila podpis tejto zmluvy. Mimochodom, táto zmluva vychádza v maximálne možnej miere v ústrety zamestnancom žilinskej nemocnice a zohľadňuje aj požiadavky sestier, pokiaľ ide o započítavanie odbornej praxe, či navýšenie mzdy v nadväznosti na odpracované roky,“ uzavrelo ministerstvo.

121 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotné sestry #výpovede sestier