Vláda zabúda na vlastné záväzky, tvrdí iniciatíva učiteľov

Vláda zabúda na problémy školstva a na vlastné záväzky, ktoré už má. Ponúkajú nám novú koncepciu, nové programové vyhlásenie, nový národný program, ale neodovzdali to, čo už mali. Na štvrtkovom brífingu to povedal Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov.

04.02.2016 16:50
debata (51)

Pripomína pritom vláde, že uznesenie NR SR z roku 2012 ju zaväzovalo predložiť do 31. marca 2013 Správu o stave školstva a systémových krokoch jeho rozvoja, no do dnešného dňa sa tak nestalo.

„Skôr, ako sa budeme rozprávať o nových koncepciách, memorandách a národných programoch, by sme boli radi, keby vláda splnila svoju hlavnú domácu úlohu, ktorú dostala počas tohto volebného obdobia a ktorá vyplynula zo štrajkových udalostí v roku 2012,“ hovorí Kočan s tým, že učitelia dostávajú nové sľuby bez toho, aby boli splnené tie staré.

Kočan tiež dodáva, že predstavitelia vlády svojimi vyhláseniami o počte štrajkujúcich škôl celú situáciu bagatelizujú. „Vláda nebola ochotná sa s nami baviť o požiadavkách, ale zároveň nedokázala zabezpečiť riadny chod vyučovania. Aj dnes štrajkuje 7 500 učiteľov a nikto ich nenahradzuje,“ hovorí Kočan.

Vladimír Crmoman dodáva, že vláda stále ponúka iné projekty a čiastkové veci a odvádza pozornosť od toho, že chýbajú systémové opatrenia na zlepšenie situácie v školstve. Crmoman zároveň poďakoval takmer 15 000 učiteľom z približne tisíc škôl, ktoré sa dodnes do štrajku zapojili.

Jana Ftáčnik Pastorková z iniciatívy zdôrazňuje, že požiadavky učiteľov sú realizovateľné. Peniaze podľa nej na to sú, ale chýba vôľa. „Ak priamo v rezorte dokážeme nájsť peniaze na 70-miliónový internet, 20-miliónové pokračovanie kontroverznej Planéty vedomostí, na futbalový štadión za 68 miliónov eur alebo na dotovanie vysokých škôl, ktoré už aj tak strácajú akreditáciu, tak sme presvedčení, že na naše požiadavky sa peniaze nájdu,“ dodala Ftáčnik Pastorková.

Učitelia budú musieť podľa Kočana so žiakmi dobrať učivo, ktoré pre štrajk zameškali. Hovorí však, že učitelia sú na to dobre pripravení. „Bude to možno na úkor príjemnejších a tvorivejších aktivít, ale štátny vzdelávací program splníme,“ dodal Kočan.

Plánujú akcie aj na budúci týždeň

Iniciatíva slovenských učiteľov plánuje akcie aj na budúci týždeň. V stredu 10. februára napríklad plánujú zhromaždenie o 17:00 na Námestí SNP. Predseda vlády Robert Fico v stredu 3. februára zopakoval, že do parlamentných volieb nebudú prijímať žiadne rozhodnutia v otázke financovania školstva a platov učiteľov. Štrajk učiteľov sa začal v pondelok 25. januára.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.

Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #Iniciatíva slovenských učiteľov #štrajk učiteľov