Podľa Asociácie nemocníc Slovenska sú požiadavky sestier neetické

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s požiadavkami Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA), za ktorých sa chcú sestry vrátiť do nemocníc.

08.02.2016 11:43
debata (73)

Ako uviedla ANS v pondelok v stanovisku, považuje ich za neetické a právne irelevantné. Konkrétne sa asociácii nepozdáva to, aby sestry, ktoré podali výpoveď z nemocníc a podľa ANS opustili pacienta, mali po spätnom prijatí vyššie platy ako tie, ktoré ostali v nemocniciach.

ANS tiež nesúhlasí, aby nové sestry, ktoré prijali nemocnice, teraz prepustili.

Sestry a pôrodné asistentky prijali v piatok návrh premiéra SR Roberta Fica, aby sa všetky sestry vo výpovediach vrátili naspäť na svoje pôvodné pracovné miesta.

Zároveň však žiadajú od predsedu vlády garanciu pre všetky sestry a pôrodné asistentky, ktoré k 5. februáru zostali vo výpovediach, pracovnú zmluvu na dobu neurčitú s uvedením miesta pracoviska na pôvodnom oddelení, kde sestra pracovala.

Koeficient mzdy by mal byť 0,96 – až 1,16-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa vzdelania sestier s tým, že ostatné ustanovenia a mzdové náležitosti ostanú zachované.

Jednou zo zásadných požiadaviek, o ktorej chcú sestry rokovať, je dodržiavanie personálnych normatívov vo všetkých nemocniciach. „Iba tak sa dokáže zabezpečiť adekvátna starostlivosť pre pacientov. Pacient je pre nás na prvom mieste,“ poznamenala šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #Monika Kavecká #Asociácia nemocníc Slovenska #Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek